W większości lokalizacji zmiany są bardzo niewielkie, kilku lub kilkunastozłotowe. Mimo generalnej stabilizacji, która miała miejsce w minionym miesiącu, w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Sopocie – najdroższych polskich lokalizacjach, nastąpiła dalsza korekta oczekiwań sprzedających. W Sopocie metr kwadratowy jest tańszy średnio o 70 złotych w porównaniu z październikiem, we Wrocławiu i Krakowie o 40 złotych, w Warszawie o 20 - podaje raport sporządzony przez Szybko.pl i Expandera.
Ceny ofertowe spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy od 3% (Opole) do 8% (Gdynia). Jeżeli wraz z obniżką stóp procentowych nastąpią działania, które zliberalizują nieco ostatnie rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, to można liczyć na ożywienie na rynku nieruchomości. Nie oznacza to, że sprzedający mogą liczyć na wzrost cen. Korzystna byłaby jednak perspektywa skrócenia czasu sprzedaży i zwiększenia obrotów na rynku nieruchomości. W listopadzie średnia cena ofertowa liczona dla 15 polskich miastach utrzymała się na tym samym poziomie jak w październiku. Zimą transakcje działkami budowlanymi są stosunkowo rzadkie, ale postępujące spadki cen mogą zachęcić potencjalnych kupców do poszukiwań i zawierania transakcji. Tym bardziej, że są lokalizacje, gdzie ceny spadły o 20-30% w porównaniu z III kwartałem 2012 roku.
W ciągu ostatniego kwartału obniżka ceny (działek budowlanych o powierzchni do 2000 metrów kwadratowych) wyniosła 10% w skali całego kraju. Spadki w miastach wojewódzkich są znacznie niższe i wynoszą średnio 3%, natomiast grunty budowlane poza miastami potaniały średnio o 17%.
Najbardziej straciła na wartości ziemia w województwach kujawsko-pomorskim (-23%), małopolskim (-21%) , zachodniopomorskim (-21%), pomorskim (-31%) i podlaskim (-36%). We wszystkich tych województwach znajdują się atrakcyjne rejony turystyczne. Znaczny spadek cen średnich w tych lokalizacjach, może wynikać z mniejszego zainteresowania inwestowaniem w grunty i nieruchomości rekreacyjne.
Do najdroższych polskich lokalizacji należą niezmiennie: Warszawa (średnia 860 pln za metr kwadratowy), Poznań i Kraków (około 400 złotych za metr). W żadnym z polskich miast średnia cena metra działki budowlanej nie jest niższa niż 100 pln. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Kielcach i Rzeszowie. Poza dużymi miastami nie ma już tak dużej rozpiętości cen. Najtańszą ziemię można kupić w lubuskim za średnio 60 pln, a najdroższą w pomorskim i małopolskim 120-130 złotych za metr kwadratowy.
Analizowane transakcje z okresu wrzesień-listopad br. nie pozostawiają złudzeń co do tendencji spadkowej na wtórnym rynku mieszkań. Poza Gdynią, w pozostałych sześciu miastach ceny są niższe niż w zeszło miesięcznym zestawieniu. Najmniejsza różnica występuje w przypadku Łodzi, gdzie cena metra kwadratowego w transakcjach spadła średnio o 25 zł. Na stabilizację cenową w Łodzi zwracaliśmy już uwagę w październikowym raporcie. Na niemal identycznym poziomie co przed miesiącem kształtują się tu średnie ceny nabywanego mieszkania i przeciętny metraż.