Mieszkania takie cechuje zazwyczaj mały metraż, do około 40 metrów kwadratowych. Nie da się ukryć, że jest to mała przestrzeń życiowa, na której ciężko jest się zorganizować. Nie oznacza to jednak, że małe mieszkanie nie może być w pełni funkcjonalne.
Mieszkania w wielkiej płycie często powstawały według podobnego projektu. Są to więc najczęściej mieszkania na bazie prostokąta, z wydzielonymi pokojami, łazienką i zamkniętą kuchnią. Taka ilość ścian, na tak małej przestrzeni, zwiększa poczucie ciasnoty. Jest jednak kilka sposobów na to, aby wizualnie zwiększyć powierzchnię małych mieszkań.

W przypadku mieszkań o powierzchni do 40 metrów kwadratowych, mówimy zazwyczaj o mieszkaniach dwupokojowych. Dwa pomieszczenia dają nam już duże możliwości aranżacji i wykorzystania pokoi.



Jeśli pracujemy w domu
Często zdarza się, że osoby młode pracują jako freelancerzy. Oni z kolei najczęściej pracują we własnych mieszkaniach. Jeśli zaliczamy się do tej grupy osób, musimy wydzielić w mieszkaniu miejsce do pracy. Najlepiej wykorzystać do tego celu mniejszy pokój. Ponieważ zazwyczaj ma on układ prostokąta, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie wszystkich mebli.
Jeśli potrzebujemy wydzielić stanowisko pracy, a więc najczęściej biurko z komputerem, najlepiej jest umieścić je blisko okna, w głębi pokoju. Zamiast łóżka, dobrze jest zdecydować się w takim układzie na rozkładaną sofę. Co prawda liczy się to z koniecznością ścielenia łóżka każdego dnia, jednak w ten sposób zyskujemy dwie funkcje dla jednego pokoju. Wieczorem może on służyć nam jako sypialnia, natomiast za dnia stawać się miejscem pracy, z dodatkową sofą.

Tylko sypialnia
Jeśli mniejszy pokój ma pełnić funkcję jedynie sypialni, to mamy znacznie większą swobodę aranżacyjną. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na normalne łóżko, które najlepiej ustawić jest pod oknem. Zyskujemy wówczas dużo przestrzeni na środku pokoju.
Przestrzeń za drzwiami możemy wykorzystać na szafę typu komandor. Jeśli na drzwiach zewnętrznych szafy umieścimy lustro, dodamy pomieszczeniu wizualnie większej przestrzeni.

Małe schowki
W małych mieszkaniach doskonale sprawdzają się miejsca, które umożliwią właścicielom ukrycie niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. Ich schowanie sprawi, że nasze mieszkanie wyda się zarówno przestronniejsze, jak również bardziej uporządkowane. Świetnym rozwiązaniem są nowoczesne pawlacze. Możemy zamontować je na przykład w przedpokoju, jak i w salonie. Należy oczywiście pamiętać, aby pawlacz taki pełnił funkcję nie tylko funkcjonalną, ale i ozdobną. Doskonałym rozwiązaniem jest wykonanie frontu w kolorystyce, w której urządzamy cały pokój. Pociągnięcie gładzi na pozostałej, dolnej części pawlacza sprawi, że  nie będzie on rzucał się w oczy. My natomiast zyskamy dodatkową przestrzeń na rzadko używane przedmioty.



Meble na wymiar
Jeśli mamy mały, wąski salon, zrezygnujmy z mebli dostępnych w sklepach. Są one bowiem zazwyczaj zbyt głębokie. Najlepiej jest zdecydować się na płytkie meble na wymiar, wykonywane na indywidualne zamówienie. Musimy wówczas dokładnie zaplanować, jaka głębokość będzie dla nas optymalna, oraz co będziemy w nich przechowywać.
Jeśli z jakichś względów kupimy jednak gotowe meble sklepowe, to możemy zlecić ich przycięcie. Jeżeli potrafimy, to możemy oczywiście zrobić to we własnym zakresie – wystarczy przyciąć wszystkie szafki od tyłu. Jest to oczywiście pracochłonne, jednak subtelniejsze meble oznaczają większą przestrzeń.

Otwarta kuchnia
W małych mieszkaniach najlepszym rozwiązaniem jest wyeliminowanie zamkniętej kuchni. Najlepiej jest zrezygnować ze ściany oddzielającej kuchnię od salonu, tworząc tym samym kuchnię otwartą. W takim wypadku wybór mebli kuchennych jest bardzo istotny. Szafki powinny być gładkie, najlepiej w jasnych, pastelowych kolorach, nie przyciągających wzroku. Dobrze jest również przemyśleć układ wszystkich przedmiotów. Jeśli umieścimy lodówkę, kuchenkę itp. na ścianie, której nie widać z centralnego punktu salonu, a więc np. sofy, odbierzemy kuchni jej funkcjonalny charakter. To z kolei sprawi, że salon zyska wizualnie większą powierzchnię.

Przedpokój
Przedpokoje w małych mieszkaniach zawsze są problematycznym punktem. Są zazwyczaj ciemne, a ich powierzchnia uniemożliwia umieszczenie w nich np. szafki na buty i równoczesnego wydzielenia miejsca na płaszcze czy zimowe kurtki tak, aby nie rzucały się w oczy z salonu. Doskonałym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zabudowanie niewielkiej przestrzeni za drzwiami wejściowymi, oraz powieszenie niewielkiego pawlacza nad nimi. Jeśli we wnęce za drzwiami umieścimy płytką, wysoką pod sam sufit szafę, to w jednej jej części będziemy mogli ukryć płaszcze itp., zaś w drugiej obuwie noszone na co dzień. Pawlacz natomiast posłuży doskonale jako schowek na obuwie, którego nie nosimy w danym sezonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy zagracenia malutkiego przedpokoju. Umieszczenie na frontowym skrzydle szafy lustra jest znakomitym, dodatkowym rozwiązaniem – zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym. Lustro, odbijając światło z pokoju, rozświetli pomieszczenie, a dodatkowo sprawi, że wizualnie przedpokój wyda się znacznie większy.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca