Beton architektoniczny może być używany do tworzenia różnych elementów budowlanych, takich jak ściany, podłogi, blaty kuchenne, schody a także jako elementy dekoracyjne, na przykład płyty, panele czy rzeźby. Jego główną zaletą jest trwałość i wytrzymałość, dzięki czemu może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Istnieje wiele różnych receptur na beton architektoniczny, a skład zależy od oczekiwanych efektów i zastosowań.

Może zawierać dodatki, takie jak barwniki, włókna lub domieszki, aby uzyskać pożądane właściwości estetyczne i mechaniczne. Wraz z rosnącym zainteresowaniem nowoczesną architekturą i designem wnętrz, beton architektoniczny zyskuje na popularności ze względu na swoje wyjątkowe możliwości wizualne i funkcjonalne.

 

fot. Pixabay


fot. Pixabay

 

Beton na ścianach

Jest to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane przez wiele osób. Może być on używany wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Aby go zastosować na ścianie, konieczne jest przygotowanie powierzchni. Ściana na której planujemy beton architektoniczny musi być sucha, czysta, wolna od zanieczyszczeń, gdyż przełoży się to na nietrwałość betonu. Następnie nakłada się na nią specjalnie opracowaną warstwę betonu architektonicznego za pomocą technik formowania i wygładzania, można dodać tu wszelakie barwniki lub domieszki, aby osiągnąć pożądany kolor i teksturę powierzchni.

Po nałożeniu masy betonu na ścianę, należy go wygładzić lub zastosować wzornictwo, zgodnie z preferencjami. Wzory mogą nadać niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowości. Beton architektoniczny na ścianie tworzy surowy, nowoczesny wygląd, który nadaje pomieszczeniu unikalny charakter.
Jest trwały, łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na uszkodzenia, co sprawia, że jest popularnym wyborem zarówno w prywatnych domach, jak i w miejscach publicznych, takich jak restauracje, hotele, a również biura.