Sposoby używania kominka:

- główne źródło ciepła: praktycznie kominek może być głównym źródłem ciepła, jednakże prawnie budynek powinien być wyposażony w inne urządzenie grzewcze
- pomocnicze źródło: kominek sprawdzi się idealnie w okresach przejściowych, pomagając tym samym w zmniejszeniu wydatków na gaz oraz może wspomóc główne źródło ogrzewania, gdy jest ono niewystarczające
- używany sporadycznie: montowany głównie dla wartości wizualnych, używany sporadycznie do ogrzania pomieszczenia w zimniejsze wieczory.


Zalety posiadania kominka

Posiadanie kominka niesie za sobą bardzo wiele zalet od tych wizualnych, pięknie wyglądającego palącego się ognia, przez ekonomiczne oraz ekologiczne. Współcześnie nie wymaga się montowania urządzeń grzewczych o wysokiej mocy, przez co kominki są bardzo często urządzeniami niskoenergetycznym o wysokiej sprawności i małym zużyciu opału. Poprzez ogrzewanie kominkowe jesteśmy w stanie bardzo szybko nagrzać pomieszczenie oraz w sposób mechaniczny dogrzać pozostałe części mieszkania. Żaden inny element nie jest w stanie nadać wnętrzu tak ciepłego i przytulnego charakteru. Spalające się drewno kominkowe wypełnia dom niepowtarzalnym, naturalnym zapachem, który podkreśla atmosferę rodzinnych spotkań i nie tylko.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Ślesin

 

Wady posiadania kominka

Największą wadą posiadania kominka, który pełni funkcję głównego lub pomocniczego źródła ciepła jest konieczność dbania o odpowiedni sposób przechowywania drewna opałowego, które nie może być mokre. Właściwa konserwacja kominka wymaga nakładów czasu i pracy, których nie zawsze spodziewają się właściciele. Składają się na to wszystkie czynności związane z cięciem i przygotowaniem drewna, procesem rozpalania i podtrzymywania ognia, a także czyszczeniem kominka. Jedną z wad wymienianych przez posiadaczy kominków jest potrzeba ciągłego czyszczenia unoszącego się pyłu, popiołu, skrawków drewna itp. Może mieć to także wpływ na szybsze niszczenie podłogi oraz ścian wokół kominka.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Chrzanów