Jest spory ruch na rynku mieszkań? Kto dziś szuka mieszkań na wynajem?
Bieżący rok przyniósł mieszkaniówce dalszy rozwój. W II kwartale br. wzrosła aktywność deweloperów, co przełożyło się na zwiększenie podaży na rynku mieszkaniowym w kraju. Najbardziej widoczne jest to w dużych miastach regionalnych, gdzie deweloperzy wciąż chętnie realizują nowe projekty inwestycyjne.
Większy i bardziej urozmaicony wybór skłania inwestorów indywidualnych do przeglądu mieszkań na sprzedaż, które obecnie są dostępne na rynku, w celu poszukiwania okazji cenowych lub lokalizacyjnych. Szukają oni lokali mieszkalnych, w które mogliby zainwestować swój kapitał i przeznaczyć je do wynajmu.
Jakie mieszkania wynajmują się najszybciej? Jakie czekają na najemcę najdłużej?
Najszybciej z rynku znikają kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Najemcom często zależy na prywatności, zatem stawiają na lokale, które im to zapewnią. Kawalerki są też chętnie wynajmowane jako mieszkania pracownicze, które służą pracownikom w trakcie dłuższych delegacji. Popularnością cieszą się lokale mieszkalne, które usytuowane są w atrakcyjnej lokalizacji. W zależności od tego, jakie ma być przeznaczenie lokalu mieszkalnego, najemcy poszukują mieszkań w okolicach ścisłego centrum miasta (studenci i młode osoby pracujące), blisko uczelni wyższych (studenci) czy terenów zielonych i rekreacyjnych, które są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi.
Najdłużej na rynku pozostają mieszkania o dużej powierzchni, 3-4-pokojowe, zwłaszcza te, które nie są rozkładowe. Takie mieszkania nie zapewniają najemcom dostatecznego poczucia prywatności, zwłaszcza kiedy mieszkanie wynajmowane jest na pokoje. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania na wynajem, które zlokalizowane są w kiepsko skomunikowanej okolicy, ze słabo rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową.
Jakie prognozy przewiduje Pani dla rynku mieszkań na ostatnie tygodnie roku? Co ze stawkami? Wzrosną? Spadną?
W ostatnich miesiącach dało się zaobserwować wzrosty cen mieszkań. Jednak końcówka roku to dobry moment, aby wynająć lokal mieszkalny. Niejednokrotnie to właśnie zimą stawki idą w dół, ponieważ okres przedświąteczny sprawia, że zainteresowanie lokalami na wynajem maleje. W takiej sytuacji właściciele mieszkań na wynajem, aby znaleźć najemcę jeszcze w tym roku, niejednokrotnie są skłonni do obniżania stawek. Niemniej nie należy się spodziewać dużych obniżek. Z kolei przyszły rok może przynieść ponowne wzrosty stawek najmu.
Magdalena Łozowicka jest Starszym Analitykiem WGN i Redaktorem Naczelnym portalu Grupy WGN - KOMERCJA24.pl