Jak duża jest oferta domów na obrzeżach/przedmieściach? Czy oferta rośnie?

 

Na obrzeżach miast tak jak i we Wrocławiu wciąż realizowane są nowe inwestycje. Deweloperzy stawiają nie tylko na realizację osiedli mieszkalnych, ale też budowę domów. Najczęściej w ramach projektów deweloperskich budowane są domy w zabudowie szeregowej.
Według Analityków WGN z uwagi na wciąż rosnące ceny nieruchomości z segmentu mieszkaniowego, część deweloperów skupiła się na dostarczaniu na rynek mieszkań, których cena zakupu jest atrakcyjniejsza, niż cena domu w zbliżonej lokalizacji. Niemniej oferta domów na sprzedaż także rośnie. Obecnie w trakcie realizacji są inwestycje, które realizowane są etapami. Takie rozwiązanie pozwala inwestorom na zbywanie domów w ramach jednego etapu jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego, dzięki czemu utrzymują płynność finansową. Zainteresowanie domami w ramach jednego etapu daje im też cenną informację na temat poziomu zainteresowania inwestycją.

 

Mieszkanie na sprzedaż pod Wrocławiem - Wróblowice, Fot. WGN

 


Czy w ofercie są także nieukończone domy? Jak dużo jest niegotowych domów na sprzedaż. Czy ich oferta rośnie?

 

Większość inwestycji deweloperskich wchodzi do sprzedaży jeszcze przed ukończeniem inwestycji i oddaniem jej do użytku. Przykładem może być inwestycja "Domy na Schuberta", która realizowana jest w południowej części Wrocławia, w Iwinach. W ramach inwestycji ma powstać osiedle 33 budynków w zabudowie bliźniaczej. Obecnie w sprzedaży jest II i III etap inwestycji, która wciąż jest w fazie realizacji.

Z kolei w obrębie dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu realizowana jest inwestycja "Osiedle przy ulicy Kominiarskiej 38", która już w grudniu miała się ku końcowi realizacji. Część domów dawno znalazła już właścicieli, jednak są jeszcze wolne domy w zabudowie szeregowej.
Rynek jest pod tym kątem podzielony. Część inwestycji realizowanych przez deweloperów została już ukończona, inne są w fazie realizacji i pomimo, że trafiły już do sprzedaży, dalej są przysłowiową „dziurą w ziemi”.

 

 Ile kosztują domy na obrzeżach miasta? Jakie budynki są najdroższe? Jakie najtańsze?


Ceny są bardzo zróżnicowane i poza lokalizacją uzależnione są w dużej mierze od rodzaju oferty - powierzchni domu, standardu wykończenia, wielkości działki, rodzaju zabudowy itp.

Dla przykładu, ceny wahają się od około 699 000 złotych do 2 500 000 złotych, jednak można trafić też na oferty znacznie przekraczające tę kwotę.
Najczęściej najbardziej korzystnie cenowo wypadają domy w zabudowie szeregowej, z kolei najdroższe są domy wolnostojące.


Czy domy na przedmieściach drożeją? Tanieją? Jakich zmian można się spodziewać na tym rynku?

 

Wzrosty cen nie omijają żadnego segmentu rynku nieruchomości. To samo tyczy się więc domów na sprzedaż. Według WGN ich ceny rosną już wolniej i nie należy się spodziewać nagłych spadków cen.
2025 rok zapewne przyniesie kolejne podwyżki cen nieruchomości. Deweloperzy starają się, aby ich oferty wciąż pozostawały dla potencjalnych klientów atrakcyjne na tle konkurencji, jednak ceny gruntów, materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, a także usług wzrosły. Wszystko to przekłada się na końcowe, wyższe niż w ubiegłych latach, ceny nieruchomości.