Rynek nieruchomości inwestycyjnych w drugiej połowie roku

Druga połowa bieżącego, 2025 r. może zapowiadać się równie optymistycznie, co pierwszych 6 miesięcy tego roku. W poszczególnych sektorach daje się zauważyć spowolnienie wzrostu stawek. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych także przestały iść w górę w szaleńczym tempie.

Dzięki temu deweloperzy mogą na powrót realizować projekty komercyjne, bez ryzyka, że za materiały potrzebne do ich wykończenia będą musieli zapłacić bardzo wysokie ceny. Niekontrolowane wzrosty materiałów sprawiały, że deweloperzy musieli zabezpieczać się na poczet przyszłych projektów. W tym celu podbijali oni stawki za swoje nieruchomości inwestycyjne.

Obecnie daje się zauważyć stopniowe spowalnianie tego trendu. Ceny materiałów budowlano-wykończeniowych zaczynają się stabilizować, z wraz z nimi stabilizują się także ceny końcowe inwestycji.

Wielu wykonawców, którzy wcześniej zawieszali działalność lub ograniczali inwestycje, zaczyna wracać na rynek, licząc na bardziej przewidywalne warunki realizacji zleceń.

 

W mieszkaniówce coraz spokojniej

Po sektorze mieszkaniowym najłatwiej jest zaobserwować wyhamowanie wzrostów cen. Mieszkania na sprzedaż notują spowolnienie w tym zakresie, dzięki czemu kupujący coraz chętniej przeglądają oferty sprzedaży. Wyhamowanie stawek znajduje swoje odzwierciedlenie w dostępności kredytów hipotecznych.

Im większa ilość osób, które mogą pozwolić sobie na pożyczenie środków finansowych od banku, tym większe prawdopodobieństwo, że wzrośnie liczba osób odwiedzających banki.

Zainteresowanie zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych rośnie również wśród osób prywatnych, które dotychczas nie decydowały się na taki krok z uwagi na niestabilność rynku.


O ile wzrosty stawek za m2 mieszkań na sprzedaż wyhamowują, o tyle nie należy zapominać o kosztach usługodawców. Wykończenie pomieszczeń, umeblowanie na wymiar itp. pociągają za sobą wciąż wysokie koszty.


Osoby, które planują zakup mieszkania na własny użytek, mogą oczywiście stopniowo wykańczać poszczególne pomieszczenia. Z kolei inwestorom, którzy w mieszkaniach widzą nieruchomości inwestycyjne, zależy na szybkim wykończeniu i np. przeznaczeniu na wynajem aby inwestycja zaczęła się jak najszybciej zwracać.

Muszą więc każdorazowo oszacować opłacalność zakupu lokalu mieszkalnego, bazując nie tylko na jego cenie transakcyjnej, ale również kosztach wykończenia.

 

Biurowce na powrót zapełniają się najemcami

Rynek biurowy odzyskuje zainteresowanie przedsiębiorców. Pandemia była dla biur ciosem. W dobie lockdownu wszyscy zostali oddelegowani do pracy zdalnej, co poskutkowało opustoszeniem biur. Kiedy lockdown został zniesiony, nie wszyscy pracownicy powrócili do stacjonarnych miejsc pracy. Jak się okazało, dla części z nich stacjonarne biuro było zbędne, i zostali oni w swoich domostwach, skąd odtąd pracowali całkowicie zdalnie.

Obecnie daje się zauważyć powrót części przedsiębiorców do biur. Dzięki temu można się spodziewać, że druga połowa bieżącego roku przyniesie spadek liczby biurowych pustostanów. Ponowne zaludnienie się biur może owocować wzrostem liczby nieruchomości inwestycyjnych w kolejnych latach.

Przedsiębiorcy powracający na biur chętnie stawiają bowiem na nowoczesne inwestycje, odpowiadające bieżącym trendom rynkowym. To oznacza, że o ile nowe biura na wynajem będą cieszyć ię powodzeniem, o tyle starsze nieruchomości inwestycyjne muszą zawalczyć o uwagę najemców. Często w grę wchodzi modernizacja obiektów lub uelastycznienie umów najmu.

Firmy zwracają również uwagę na energooszczędność budynków, dostęp do zieleni i udogodnienia dla pracowników, co staje się standardem przy wyborze lokalizacji biura.

 

Magazyny wciąż w natarciu

Sektor magazynowy był tym, który najmniej ucierpiał w okresie pandemii. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że pandemia i lockdown przyczyniły się do rozkwitu sektora magazynowego. W okresie, kiedy sklepy stacjonarne były zamknięte, dynamicznie rozwinęły się sklepy działające online. To właśnie firmy z branży e-commerce zaczęły coraz częściej poszukiwać atrakcyjnych magazynów do składowania rosnącej liczby towarów.


Odpowiedź deweloperów była szybka. Zaczęli oni realizować nowe nieruchomości inwestycyjne, które po ukończeniu procesu budowy mogą zaoferować dostęp do nowoczesnych powierzchni magazynowych. Nieruchomości inwestycyjne w segmencie magazynowym powstają w bardzo różnorodnych lokalizacjach. Inwestorzy realizują je zarówno na obszarze dużych aglomeracji miejskich, jak również poza ich granicami.


Kolejne miesiące przyniosą zapewne dalszy rozkwit sektora magazynowego. Nic nie zapowiada obecnie, aby ten segment rynku komercyjnego miał zostać dotknięty przez spowolnienie rozwoju.

 

Hotele wracają do łask?

Obiekty wypoczynkowe w Polsce na powrót odzyskują zainteresowanie wśród turystów. To przyciąga inwestorów, którzy rozważają ulokowanie posiadanego kapitału finansowego w tego rodzaju obiekty komercyjne. Inwestorzy, pamiętając skutki lockdownu dla tego sektora, zachowują jednak dużą ostrożność.

Część z nich za bezpieczniejszą opcję uznaje nakup nieruchomości inwestycyjnej z rynku wtórnego i jej modernizację do obecnych standardów rynkowych. Decydując się na wybór istniejącego już hotelu, zyskują potencjalną bazę gości. Dodatkowo mogą sprawdzić historię zysków i strat i wprowadzić na ich podstawie odpowiednie zmiany w sposobie zarządzania obiektem.

Często ważny jest wygląd hotelu oraz oferta dodatkowa, z której goście będą mogli skorzystać. Chodzi tu o takie udogodnienia, jak baseny, strefy SPA, centa biznesowo-szkoleniowe, sale bankietowe, restauracje, siłownie, sale zabaw dla dzieci itp. Nowe hotele także powstają, jednak przybywa ich stosunkowo niewiele.

Zauważalny jest także trend tworzenia butikowych obiektów o unikalnym charakterze, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie klientów szukających autentycznych i kameralnych doświadczeń.



Nieruchomości inwestycyjne atrakcyjniejsze w oczach przedsiębiorców?

Spadek tempa wzrostu cen nieruchomości inwestycyjnych stanowi skuteczny wabik na inwestorów. Nie tylko przeglądają oni oferty rynkowe, ale także realizują własne projekty komercyjne. Dzięki wyhamowaniu cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, ryzyko przekroczenia założonego budżetu przy realizacji projektu maleje.

To sprawia, że inwestorzy są przychylniejsi do realizacji kolejnych nieruchomości inwestycyjnych na terenie kraju.

 

Rynek w Polsce idzie w dobrym kierunku?

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych będzie stale się rozwijał, w tempie różnym dla poszczególnych sektorów. Magazyny kontynuują swoją dobrą passę. Sektor mieszkaniowy wyhamowuje z cenami, dzięki czemu można liczyć na ożywienie w tym sektorze w drugiej połowie bieżącego roku.

Biurowce na powrót przyciągają najemców, co także jest pomyślą kartą dla właścicieli budynków biurowych. Podobnie mają się hotele, które przyciągają coraz liczniej turystów.

Można założyć, że druga połowa 2025 roku upłynie pod znakiem dalszej stabilizacji stawek cenowych w poszczególnych sektorach, co przyczyni się pozytywnie do ich rozwoju w kolejnych miesiącach.

 

Starszy Analityk WGN
Magdalena Łozowicka