Jak duża jest oferta mieszkań na sprzedaż w blokach z wielkiej płyty? Czy oferta rośnie?
Technologia budowania z prefabrykowanych betonowych elementów przeżywa obecnie renesans. Nowoczesne elementy prefabrykatów dobrze izolują dźwięk i ciepło. W przeciwieństwie do płyt z lat 70., nowoczesne prefabrykaty spełniają normy energooszczędności.
Na rynku dostępne są mieszkania budowane z prefabrykowanych elementów. Można je znaleźć choćby w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Kraków.
Dzięki temu, że tempo budowy z prefabrykatów jest dużo szybsze, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, można założyć, że jego popularność będzie rosła.
Ile trzeba mieć najmniej na wielopłytowy np. dwupokojowy lokal o dobrym standardzie, z dobrym centralnym adresem w Warszawie? Proszę o przykłady.
Ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane. Wpływ na ich wysokość mają nie tylko materiały użyte do budowy inwestycji. Na wartość mieszkania większy wpływ ma lokalizacja, powierzchnia, ilość pokoi, poziom rozbudowania infrastruktury handlowo-usługowej w najbliższym otoczeniu itp.
Wśród mieszkań na sprzedaż dostępnych w ofercie warszawskiego biura WGN dostępne są m.in.:
- mieszkanie dwupokojowe o powierzchni ok. 37 m2, zlokalizowane na warszawskiej Woli. Jego cena ofertowa wynosi 599 000 złotych;
- bliżej centrum dostępna jest kawalerka o powierzchni 28 m2, która mieści się w dzielnicy Praga Południe. Jej cena ofertowa wynosi 499 000 złotych;
- większe, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 63 m2, zlokalizowane na obrzeżach, w obrębie dzielnicy Białołęka, zostało wystawione na sprzedaż za 770 000 złotych.
Czy ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty rosną? Spadają? Jakie zmiany widać w ujęciu rocznym? Będzie jeszcze drożej/taniej?
Wg WGN obecnie cała mieszkaniówka przechodzi zmiany. Ceny na rynku wyhamowały, a w niektórych miastach odnotowane zostały nieznaczne spadki stawek za m2. Można założyć, że wysokie ceny nie utrzymają się.
Czy po wejściu w życie programu dopłat do kredytów obejmującego tylko rynek wtórny wielka płyta zyska? Popyt na takie mieszkania wzrośnie?
Po wejściu w życie programu dopłat do kredytów, który obejmuje tylko rynek wtórny, można się spodziewać wzrostu zainteresowania lokalami mieszkalnymi z drugiej ręki. Należy dodać, że też na rynku wtórnym nastąpią korekty cen w dół.