Ceny kawalerek są bardzo wysokie i wciąż rosną. Np. w Warszawie to już średnio 19,5 tys. zł za metr, we Wrocławiu – prawie 16,1 tys. zł (raport Expandera i Rentier.io). Czy opłaca się dziś zainwestować w kawalerkę?

Sektor mieszkaniowy w Europie przechodzi przemianę. Rosnące ceny mieszkań skłaniają coraz większą liczbę osób do rezygnacji z zakupu własnego lokum na rzecz jego wynajmu. Takie rozwiązanie daje możliwość zamieszkania w dogodnym miejscu, bez konieczności posiadania dużego kapitału finansowego na starcie lub konieczności zaciągania zobowiązania hipotecznego w banku. Dodatkowo mieszkania na wynajem zapewniają większą elastyczność. Jeśli powierzchnia mieszkania lub jego lokalizacja przestaną być dla najemców odpowiednie, mogą oni poszukać innego lokum, które będzie odpowiadało ich aktualnym potrzebom.
Według analityków WGN z punktu widzenia inwestorów zakup kawalerki może być więc dobrą inwestycją, ponieważ liczba potencjalnych najemców będzie rosła. Należy jednak pamiętać, że jest to lokata, która przynosi zwrot w perspektywie długoterminowej.

 

Czym się kierować, wybierając kawalerkę na wynajem? Wybierać rynek pierwotny czy rynek wtórny? Po jakim czasie inwestycja w kawalerkę się zwróci?

Przy wyborze odpowiedniej kawalerki inwestor powinien określić swoją grupę docelową. Czy mieszkanie planuje wynajmować młodym, pracującym osobom, studentom, czy może preferuje najem krótkoterminowy skupiony na najemcach odbywających kilkudniowe podróże służbowe?
Jest to o tyle istotne, że warunkuje najbardziej odpowiednią dla najemców lokalizację. Przykładowo: studenci chętnie wynajmują mieszania zlokalizowane w okolicy swojej uczelni, natomiast biznesowi najemcy bardziej stawiają na lokalizację blisko ścisłego centrum miasta.
Według WGN wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym nie jest najistotniejszym kryterium. Zdecydowanie częściej pod uwagę brane są takie kryteria wyboru, jak: wspomniana lokalizacja, standard kawalerki, poziom rozbudowania infrastruktury handlowo-usługowej, bliskość przystanków komunikacji miejskiej itp.

Zakładając, że inwestor nabędzie mieszkanie wyłącznie z własnych środków finansowych, na zwrot z inwestycji musi się bezpiecznie nastawić na okres około 12-15 lat. Czas zwrotu z inwestycji zależny jest od kilku czynników, na które składają się m.in. cena zakupu lokalu mieszkalnego, wysokość czynszu i regularność okresu najmu.

 

Czy lepiej trochę dołożyć i zamiast kawalerki kupić dwa pokoje? Po jakim czasie inwestycja się zwróci?

Zakup kawalerki może być korzystniejszy pod kątem ceny nabycia, jednak w wielu przypadkach bardziej opłacalne może się okazać zainwestowanie w mieszkanie dwupokojowe. Właściciel lokalu mieszkalnego może wówczas pobierać większe, comiesięczne opłaty z tytułu najmu. Takie mieszkania uważane są też za bardziej stabilne, czyli rotacja najemców jest w ich przypadku mniejsza, niż przy kawalerkach.
Inwestor, któremu zależy na zakupie dwupokojowego mieszkania, w budżecie niewiele większym, niż w przypadku kawalerek, powinien celować w małe metraże. Na rynku dostępne są dwupokojowe mieszkania  o powierzchni poniżej 40 m2 i to one powinny być celem inwestora.
Ostatecznie o atrakcyjności mieszkania decydują czynniki, które najemcy będą brali pod uwagę przy wyborze lokalu: lokalizacja, standard, infrastruktura  handlowo-usługowa w okolicy, wysokość czynszu oraz kaucji itp. Może się okazać, że nawet mając do wyboru w tej samej cenie mieszkanie dwupokojowe, najemca i tak wybierze kawalerkę, jako bardziej atrakcyjną opcję najmu.
Czas zwrotu inwestycji w lokal dwupokojowy może być krótszy, niż w przypadku kawalerek, co zależy od tych samych czynników, o których wspomniałam wcześniej, tj.: ceny zakupu mieszkania, wysokości czynszu i regularności okresu najmu.