Dla Rzeczpospolitej odpowiedzi udzieliła Lidia Dołhan / Starszy Analityk WGN
Jaki to był rok na rynku najmu? Jakie trendy doszły do głosu? Co było najbardziej zaskakujące?
Początek roku 2023, nawet cała jego pierwsza połowa, to w dalszym ciągu duży popyt na mieszkania do wynajmu. Praktycznie popyt w tym okresie był na poziomie roku ubiegłego, kiedy obserwowaliśmy brak dostępności mieszkań do wynajmu ze względu na exodus obywateli z Ukrainy.
W pierwszej połowie roku, nie było problemu ze znalezieniem potencjalnego najemcy. Nieco rynek najmów zaczął spowalniać w czasie wakacji i całkiem zmienił się już z początkiem października. Od tego momentu WGN obserwuje bardzo duży wysyp ofert oraz coraz bardziej wymagającego klienta – potencjalnego najemcy.
Standard mieszkań do wynajmu musi być na odpowiednim poziomie. Skończyły się szybkie najmy mieszkań tanich, skromnie umeblowanych i wymagających remontu. Tego typu mieszkania są z reguły odrzucane przez klientów, wymagania związane z najmem mieszkań bardzo poszły w górę.
Fot. WGN - Mieszkanie na wynajem w Warszawie
Co ze stawkami najmu? Jakie zmiany czynszów przyniósł ten rok?
Stawki czynszowe utrzymywały się na poziomie roku ubiegłego, który był bardzo drogi w kontekście cen czynszu najmu.
Dopiero końcówka tego roku wprowadziła lekką korektę w cenach w dół. Powód jest prosty, nadmierna podaż. Mamy do czynienia z dużym wysypem ofert mieszkań do wynajmu. Obserwujemy bardzo bogatą ofertę mieszkań dwupokojowych, tych najbardziej chodliwych na rynku wynajmu.
Co się może wydarzyć na rynku najmu mieszkań w 2024 roku? Jakich zmian stawek najmu można się spodziewać?
Wg Analityków WGN obserwując końcówkę roku 2023, nadmierną podaż mieszkań do wynajmu, można sądzić, że ceny najmu będą ulegały korekcie w dół.
Wynajmujący- właściciel mieszkania, jeżeli będzie trzymać cenę najmu na poziomie z przed kilku miesięcy, to poczeka na najemcę nawet do miesiąca i dłużej.
Klienci mają z czego wybierać, oferta jest teraz bogata, nauczyli się też bardzo umiejętnie negocjować ceny, praktycznie narzucają swoje propozycje ceny, co prowadzi do znacznego obniżenia ceny ofertowej najmu.
Czy inwestycja w mieszkania będzie nadal opłacalna? W jakie mieszkania warto będzie inwestować?
Ze względu na bardzo wysokie ceny sprzedaży mieszkań, inwestycja w celach najmu nie zawsze będzie opłacalna.
Z drugiej strony, inwestycja w nieruchomości, ale w założeniu, że inwestuje się w długim okresie czasu jest zawsze rozsądną inwestycją.
Zdaniem Analityków WGN inwestycja w rynek premium, czyli inwestowanie w nieruchomości luksusowe o standardzie ponadprzeciętnym może przynieść duże korzyści. Tego typu nieruchomości zawsze są odporne na kryzys i chwilowe huśtawki cen nieruchomości.