Nabywców znalazło ponad 11500 lokali mieszkalnych zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego.  To wyraźny wzrost wartości transakcji. W 2020 roku na zakup mieszkania we Wrocławiu nabywcy wydali w sumie 4 mld 800 mln zł.

Raport z rynku mieszkań za 2021 rok został sporządzony na podstawie danych transakcyjnych WGN Nieruchomości oraz NBP ( z dnia 24.02.2022).

 

Rynek wtórny sprzedaży mieszkań

W ubiegłym roku ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego wzrosły średnio o 12 %. Aktualnie, w przypadku mieszkań z sektora popularnego wynosi 8953 zł/mkw. Dane pokazują wyraźny wzrost ilości transakcji w tym sektorze rynku w porównaniu z rokiem 2020. Nowych nabywców znalazło 5600 mieszkań czyli o 2000 więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Klienci najchętniej  kupowali lokale o powierzchni od 40 do 60 mkw. Gównie dwupokojowe. Najdroższe mieszkania z drugiej ręki są położone w rejonie Starego Miasta – 10 285 zł/mkw. Najtańsze – Pilczyce 7 584 zł/mkw, Psie Pole 7 766 zł/mkw, Zakrzów 7 802 zł/mkw. W przypadku mieszkań z drugiej ręki wyjątek stanowią lokale z sektora apartamentowego, których ceny wahają się od 14 000 zl/mkw nawet do 30 000 zł/mkw w zależności od położenia nieruchomości i co najważniejsze - widoku z okna.

Swoje własne rekordy bije nawet wielka płyta.  Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu wybudowanych w latach 1960- 1990 stanowi prawie połowę wszystkich transakcji. Popularność starych bloków z wielkiej pyty to zasługa głównie ich doskonałej lokalizacji i bogatej infrastruktury osiedlowej niezbędnej do wygodnego życia. Bliskości terenów spacerowych, szkół i przedszkoli, a także licznych przystanków komunikacji miejskiej. Pokazują to średnie ceny transakcyjne mieszkań dla poszczególnych wielkopłytowych osiedli :  Pilczyce- 8 544 zł/mkw, Gądów Mały 8 931 zł/mkw, Kozanów 8 877 zł/mkw czy też Muchobór Wielki 8 519 zł/mkw. Wszystko zależy jednak od standardu wykończenia mieszkania, a także utrzymania samego bloku przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię.

Natomiast nowym, widocznym trendem na mieszkaniowym rynku wtórnym okazał się chwilowy spadek popularności mieszkań w kamienicach lub willowych. Zwykle stanowiły one 1/3 wszystkich transakcji na rynku. W 2021 roku tylko 21 %. Nabywcami tych lokali są głównie koneserzy doceniający elementy charakterystycznego dla mieszkań w kamienicy wystroju: starej sztukaterii, stolarki czy też wysokość pomieszczeń. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na chęć zakupu takiego mieszkania są postępujące prace renowacyjne starych kamienic prowadzone przez wspólnoty mieszkaniowe. W niektórych przypadkach swój tajemny udział w remontach ma Powiatowy Nadzór Budowlany, który wręcz nakazuje opornym wspólnotom mieszkaniowym remonty elewacji, dachu czy tez klatki schodowej.

 

Rynek pierwotny mieszkań

Wstępne, zbiorcze raporty wskazują, że w ubiegłym roku we Wrocławiu odnotowano około 5400 transakcji na rynku pierwotnym. To spadek w porównaniu z rokiem 2020 o około 19 %. Najchętniej kupowane były lokale dwu lub trzypokojowe o powierzchniach od 40 do 60 mkw. Stanowią one ponad 45 % wszystkich transakcji na rynku pierwotnym.

Mieszkania z rynku pierwotnego podrożały w skali roku o 15 ,5 % . Obecnie średnia cena jednego metra kwadratowego nowego mieszkania z sektora popularnego wynosi 9 507 zł, a ofertowa to 10 189 zł/mkw. Oznacza to, że deweloperzy chętniej niż w latach ubiegłych przystępują do negocjacji ceny z klientem. Obecnie wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego można liczyć na obniżenie ceny rzędu prawie 7 % wartości oferowanego lokalu.

Najdroższe mieszkania zanotowano w rejonie Pl. Grunwaldzkiego i Kępy Mieszczańskiej, których średnia cena za mkw to 13 300 zł oraz na Starym Mieście – 11 000 z/mkw . Najtańsze w rejonie oddalonych  od centrum Wrocławia osiedli : Lipa Piotrkowska- 6 600 zł/mkw i Psiego Pola 7 600 zł/mkw. 

 

Marlena Joks / Analityk Rynku Nieruchomości WGN