Prowadzący działalność gospodarczą często muszą wpłacać gotówkę na konto. Cena tej usługi zależy od banku, w którym mają rachunek, oraz częstotliwości i wielkości wpłat.

Najbardziej kosztowne jest wpłacanie gotówki w okienku w oddziale banku. Tylko niektóre instytucje nie każą sobie za to płacić. Należy do nich na przykład Idea Bank, specjalizujący się w obsłudze małych firm. Bezpłatnych wpłat można także dokonywać w oddziałach Getin Banku.

O wiele większe możliwości daje Bank Pocztowy, który również nie pobiera opłat za wpłaty.

Sieć tej instytucji liczy obecnie ok. 130 oddziałów.  Ale bezpłatnych wpłat gotówkowych na swoje konto klienci mogą dokonywać także w około 8 tysiącach placówek Poczty Polskiej.

Jednak większość banków pobiera dość wysokie prowizje za wizytę przy okienku. Rekordzistą pod tym względem jest Bank Pekao SA. Od każdej wpłaty instytucja ta pobiera 0,5 proc. kwoty operacji, jednak minimum określono na 15 zł. Oznacza to, że przy mniejszych wpłatach prowizja może sięgnąć nawet kilku procent kwoty. Z kolei w Meritum Banku, ING Banku Śląskim i w Banku BGŻ wpłata będzie kosztować minimum 10 zł lub 0,5 proc. wpłacanej gotówki. W pozostałych bankach oferujących konta dla małych firm prowizje wynoszą od 0,16 proc. w Kredyt Banku do 0,5 proc., np. w Banku Millennium. Minimalna wartość wpłat nie przekracza 6 zł.

Warto więc zwrócić uwagę na banki, które dysponują rozbudowaną siecią wpłatomatów. Wpłaty realizowane dzięki tym urządzeniom z zasady nie są objęte prowizjami, bez względu na liczbę operacji oraz deponowaną tak kwotę. Wyjątki są trzy: BZ WBK, ING Bank Śląski i PKO BP.

Rozbudowanymi sieciami bezpłatnych wpłatomatów dysponują jeszcze między innymi Polbank EFG, Credit Agricole (dawny Lukas Bank), Eurobank oraz banki z grupy BRE. – Klienci mBanku i MultiBanku mogą korzystać z sieci liczącej łącznie 245 urządzeń.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna