Popyt rośnie głównie w dużych miastach, ośrodkach międzynarodowego biznesu, z dobrze rozwiniętym rynkiem pracy, gdzie aktywność zawodowa mieszkańców przekłada się na wyższe od przeciętnych zarobki i standard życia. Przoduje pod tym względem oczywiście Warszawa, w czołówce są też Kraków, Wrocław i Gdynia. Ale nie tylko, również w innych dużych miastach Polski zwiększa się oferta mieszkań apartamentowych, i chociaż ceny są tam zdecydowanie niższe, średnio o 40 – 50%, dostosowane do lokalnych możliwości kupujących, to zachowany jest wymagany wysoki standard.

Z analizy preferencji klientów WGN wynika, że – podobnie jak w poprzednich latach – największym popytem cieszą się luksusowe mieszkania w niewielkich, strzeżonych osiedlach, w otoczeniu zieleni, w prestiżowych lokalizacjach miejskich. Liczy się komfort, dobry adres, bezpieczeństwo, izolacja od miejskiego zgiełku, a jednocześnie szybki dostęp do centrum. Do tego rozsądna cena, czyli wysoka ale uzasadniona, a nie sztucznie wywindowana.

Potwierdzają to dane z rynku pierwotnego. Apartamenty w niewysokich budynkach, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych znajdują, w znacznym procencie, nabywców już na etapie budowy, w przeciwieństwie do zlokalizowanych w wysokich, kilkudziesięciopiętrowych wieżowcach.

Ceny

Najbardziej zróżnicowaną ofertę apartamentów, a zarazem najwyższe ceny, można znaleźć w Warszawie. Obok luksusowych mieszkań w odrestaurowanych, przedwojennych kamienicach w prestiżowych lokalizacjach centrum, dostępna jest dość szeroka, jak na ten segment rynku, oferta lokali w kameralnych mini osiedlach. Akceptowalne przez kupujących ceny warszawskich apartamentów mieszczą się w przedziale: 10 500 – 16 000 zł za metr kwadratowy. Natomiast ceny ofertowe sięgają nawet 20 000 zł za metr kw. i więcej.

Poza stolicą wysokim poziomem cen charakteryzuje się Kraków. Luksusowe 2-pokojowe, w pełni wyposażone mieszkanie na Starym Kazimierzu można nabyć za cenę 1 164 000 zł, co daje 21 600 zł za metr kwadratowy. To jednak ekstremalna cena, bo są też tańsze oferty, na poziomie 11 000 zł za metr kw. wykończonego mieszkania.

Wrocław i Gdynia mają zbliżony poziom cen apartamentów, przeciętnie od około 9 000 zł – do 15 000 zł za metr kwadratowy. Ale jest też 3-pokojowe, umeblowane mieszkanie w gdyńskim kompleksie Sea Towers, za które właściciel oczekuje 2 milionów złotych, czyli 21 600 zł za metr kwadratowy.

Zdecydowanie niższych cen oczekują właściciele komfortowych mieszkań w Katowicach i Łodzi. Wykończony apartament można nabyć za około 7 500 zł za metr kw., a w stanie deweloperskim za 5 000 zł.    

Apartamenty w kurortach wypoczynkowych  

Uzupełnieniem oferty rynkowej są apartamenty w uznanych polskich kurortach, jak Sopot, Międzyzdroje, Mielno, Zakopane czy Szklarska Poręba. Nowo budowane lokale oferowane są przez deweloperów do sprzedaży przede wszystkim jako nieruchomości inwestycyjne, do wynajmu, natomiast właściciel może skorzystać z usług profesjonalnej firmy zarządzającej. 

Ceny apartamentów są zbliżone do zlokalizowanych w dużych miastach i wynoszą przeciętnie od 6 500 zł za metr kw. w standardzie deweloperskim – do 13 000 zł za metr kw. z wyposażeniem.   

Leszek Michniak
WGN Nieruchomości