Jak duża jest oferta prawdziwych loftów na rynku wtórnym?

Na polskim rynku nieruchomości dominują soft lofty. Są to nowo wybudowane apartamenty, które stylizowane są na prawdziwe hard lofty. Często posiadają one wysokie sufity, duże przeszklenia okienne i otwartą przestrzeń. Brakuje im jednak oryginalnych, przemysłowych elementów, które charakteryzują prawdziwe lofty - odsłoniętych elementów konstrukcji, więźby dachowej, rur itp.
Obecnie w Polsce lofty dostępne są głównie w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.


Ile trzeba mieć na takie mieszkanie – od – do?

Ceny loftów potrafią być bardzo zróżnicowane. Na ich wartość składają się różne czynniki, takie jak lokalizacja, powierzchnia, klimat loftu, stan techniczny. W przypadku rynku wtórnego, aby nabyć loft do zamieszkania, trzeba dysponować budżetem 620 000 – 1 000 000 złotych. Oczywiście ceny loftów potrafią być dużo wyższe. Ciężko jednak o podanie węższych widełek cenowych z uwagi na małą liczbę loftów dostępnych obecnie w sprzedaży na polskim rynku nieruchomości.
Mowa oczywiście o tradycyjnych loftach, nie mieszkaniach, które są na nie stylizowane (soft loftach), ponieważ tych drugich na rynku przybywa z roku na rok.

 

Jakie lofty są w ofercie? (Adres, wielkość mieszkania, cena ofertowa, czym mieszkanie się wyróżnia).

WGN posiada kilkanaście loftów lub mieszkań stylizowanych na loftowo. Na przykład we Wrocławiu na Jagodnie WGN posiada dwupoziomowy lokal urządzony w stylu loftowym. Jego metraż wynosi 70 m2, cena 815 tys. zł.

 

Mieszkanie w stylu loftowym we Wrocławiu - Jagodnie na sprzedaż. Fot. WGN

 Jak długo lofty czekają na chętnego? Kto szuka takich mieszkań? W jakim celu – dla siebie czy inwestycyjnie?

Tego rodzaju mieszkania są często nabywane przez osoby, które cenią sobie indywidualny charakter i ważna jest dla nich historia miejsca, w którym mają zamieszkać. Ponadto to mieszkania chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na dużej przestrzeni w stylu open space.
Oczywiście lofty nabywane są także w celach inwestycyjnych, na przykład pod wynajem osobom prywatnym lub firmom.
Z uwagi na małą liczbę loftów na rynku, niejednokrotnie szybko znikają one z rynku, jeśli tylko pojawi się jakaś oferta sprzedaży.


Czy ceny loftów rosną? Będą jeszcze rosły?

Ceny nieruchomości na rynku mieszkalnym idą w górę, w związku z czym można się spodziewać, że czeka to także segment loftów. Z uwagi na rosnące koszty realizacji inwestycji można założyć, że  w przyszłym roku ceny loftów, tak jak innych mieszkań dostępnych w sprzedaży, zaobserwujemy korektę zwyżkową.