Dynamicznie rośnie rynek kompleksowych usług związanych z aranżacją i wykończeniem mieszkania na zamówienie. Firmy nie ograniczają się tylko do prac budowlanych. W ramach kontraktu przygotują projekt, kupią i dostarczą materiały, a nawet zorganizują przeprowadzkę. Czy takie rozwiązanie się opłaca? To zależy.
W Polsce tzw. standard deweloperski to ciągle dominująca forma oddawania mieszkań. W powszechnej świadomości funkcjonuje też przekonanie, że wykańczanie własnymi siłami jest dużo tańsze, niż przy zamówieniu pod klucz, czy kompleksową usługę odpowiedniej firmy.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Oczywiście, wszystko zależy od standardu. Przyjmuje się, że średni koszt to około 800 zł/ mkw. Są to jednak wyliczenia wyłącznie orientacyjne i należy do nich podchodzić z odpowiednim dystansem, bo – jak to zwykle bywa – praktyka weryfikuje wszystko.
Teoretycznie siłami wujka, brata, czy szwagra, robocizna prawdopodobnie będzie tańsza, ale też naprawdę rzadko się zdarza by nasz znajomy, czy ktoś z rodziny potrafił zrobić dla nas wszystko. Niewykluczone więc, że będziemy musieli szukać dodatkowych ekip do poszczególnych prac. Po drugie: wykończenie na własną rękę wiąże się z kosztem poświęcenia własnego czasu i energii. Kuzyn albo wujek nie wybierze za nas materiałów budowlanych i ich za nas nie dostarczy na miejsce (może nam pomagać, ale nie zrobi tego sam). Mało prawdopodobne, by miał też rabaty w hurtowniach materiałów budowlanych, no chyba, że sam prowadzi firmę. Wujek nie zrobi też dla nas projektu. Finalny stan będzie więc w dużej mierze niewiadomą. Koszt poświęcenia własnego czasu i energii wydaje się sprawą niewymierną, ale tylko pozornie. Jeśli na czas remontu będziemy musieli wziąć urlop w pracy, czy też zrezygnować z niektórych zleceń (jeśli pracujemy na własną rękę) da się, przynajmniej orientacyjnie, wyliczyć ile taka impreza będzie nas kosztować. W grę wchodzą także koszty paliwa i inne dodatkowe obciążenia. Nie może też liczyć na to, że ktoś wyręczy nas w kupnie i dostarczeniu mebli i sprzętu AGD. Wszystko to będzie na naszej głowie.
Jeśli właściciel mieszkania zdecyduje się na usługę profesjonalnej firmy - najprawdopodobniej zacznie się od projektu, za który będzie musiał zapłacić, ale który nie będzie obligował go do dalszej współpracy z firmą. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr w zależności od skomplikowania projektu oraz doświadczenia i renomy wykonujących je osób. Co prawda wydaje się, że to podbijanie kosztów, ale można też podejść do sprawy inaczej. Klient zyskuje projekt aranżacji, z którym może przyjść do kolejnej firmy, lub według niego próbować działać samemu.
Jeśli zdecyduje się na dalszą współpracę, najczęściej będzie mógł wybierać spośród pakietów remontowych, które obejmują różny zakres prac. Te podstawowe ograniczają się do prac budowlanych, położenia paneli, malowania, położenia płytek w łazience i białego montażu, dostawy materiałów budowlanych. W wersji bogatszej – klient dostaje ofertę z dostarczeniem mebli kuchennych, sprzętu AGD, szafy na wymiar w hallu itp. Przykładowy koszt oferty wykończeniowej na podstawie cennika jednej z firm z Warszawy to: od 590 zł brutto za pakiet podstawowy, 950 zł za pakiet średni i 1450 w wersji Premium.
Firmy wykończeniowe kuszą klientów kompleksową obsługą, choć ta dostępna jest z reguły w najwyższych pakietach (zorganizowanie przeprowadzki, kupno/projekt mebli itp.). Inną zaletą jest oszczędność na materiałach, wynikająca z tego, że wykonawcy mają czasem dosyć duże zniżki w sklepach budowlanych. Najczęściej jednak klient będzie skazany na wybór materiałów od określonych producentów, dlatego istotne jest jak szeroką „bazą” w tym zakresie dysponuje firma wykończeniowa. Powinna pokazać nam też próbki materiałów. Coraz częściej zdarza się też, że wykonawcy nie oferują już sztywnych pakietów, dostosowując się do wymogów klienta, także w zakresie wyboru materiałów.
Co ważne – i co jest istotną zaletą – w porównaniu do wykańczania na własną rękę: decydując się na firmę, mamy pewność, że budowlańcy i cała inwestycja są pod nadzorem. Nie musimy co jakiś czas przyjeżdżać do domu, by sprawdzać czy „pan Tadziu” jest na miejscu i czy jest np. trzeźwy. Niektóre firmy z branży oferują nawet możliwość monitorowania postępu prac poprzez Internet. Co jednak najważniejsze – klient, który zdecyduje się i podpisze umowę, uzyskuje gwarancję. Część firm udziela takich gwarancji na rok. Jeśli chodzi o czas wykończenia określa się go przeciętnie na około 6 tygodni.
Nie sposób oczywiście, bez dokładnego porównania kosztorysów, określić co jest bardziej opłacalne – czy wykończenie na własną rękę, czy poprzez firmę. Na pewno to ostatnie pozwala istotnie zaoszczędzić czas i oddać mieszkanie w profesjonalne ręce. Będzie to więc oferta z pewnością lepsza dla klientów inwestycyjnych i ludzi po prostu zapracowanych, którzy mogą wybrać np. pakiet z przeprowadzką i kupnem mebli. Wydaje się, że z czasem, przy dynamicznym rozwoju rynku będzie ona zyskiwać coraz większe uznanie.
Wykończenie na własną rękę teoretycznie pozwala zaoszczędzić, jednak – jak już wspomnieliśmy – rzadko się zdarza, by wujek czy znajomy był w stanie zrobić wszystko. Z reguły więc kończy się na wzywaniu kolejnych firm i fachowców, co znacznie podbija koszty.
Iwona Hryncewicz Analityk WGN Wrocław