Inwestorzy zainteresowani nieruchomościami komercyjnymi doceniają ich potencjał w zakresie rynku turystycznego i gastronomii. W dawnych pałacach powstają hotele i restauracje. Polskie zabytki cieszą się też sporą popularnością inwestorów zagranicznych, gdyż są tańsze od swoich odpowiedników w Europie Zachodniej, a polski rynek turystyczny cały czas się rozwija.

Ile kosztują pałace nad Loarą we Francji, posiadłości we Włoszech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii? Ceny są oczywiście zróżnicowane i uzależnione od specyfiki lokalnego rynku, ale z reguły nieruchomości tego typu są po prostu droższe niż w Polsce, mimo, że ich potencjał wcale nie jest większy.

Zacznijmy od cenowych rekordów posiadłości.  Posiadłość „La Cuesta Encantada” położoną w słonecznej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych  ma blisko 200 lat i przez ten czas jest cały czas na szczycie prestiżowych nieruchomości.  W środku mieści  340 pokoi, 3 baseny, nocny klub, salę kinową, tor do jazdy konnej, korty tenisowe, a nawet lotnisko i prywatne ZOO. Luksusowa posiadłość ma w sumie blisko 20 000 m2. Wartość tej nieruchomości wycenia się bagatela - na 500 mln zł.

Jeszcze więcej, bo aż 2 mld zł warta jest wraz z wyposażeniem posiadłość „Fairfield Pond The Hamptons” położona nad Oceanem Atlantyckim, nieopodal Nowego Jorku. Nieruchomość mieści się na powierzchni aż 254 951 m2. Oprócz samego pałacu w skład wchodzą także  boisko do koszykówki, 3 baseny, 2 sale do gry w kręgle, kino ze 164 fotelami oraz kilka kortów do gry w squasha i tenisa ziemnego.

Dla porównania – jedna z pereł pałaców magnackich w Polsce, czyli pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wycenia się na 350 mln zł.
Przykładowe oferty zabytkowych nieruchomości z Europy Zachodniej:
1) Zamek Myres w Auchtermurchty w Szkocji wyceniono 2,5 mln funtów, czyli równowartość 12,5 mln zł.
2) Apartament na pierwszym piętrze zamku w południowej części Edynburga to wydatek 800 tysięcy funtów, czyli około 4 mln zł.
3) Rezydencja na Lazurowym Wybrzeżu we Francji o powierzchni 600 metrów kwadratowych kosztuje już blisko 5 mln euro, czyli ponad 20 mln zł.
4) W Hiszpanii za willę La Zagaleta, położoną między Marbella, Estepona i Ronda,
siedem kilometrów od wybrzeża sprzedający oczekuje 4 mln euro, czyli 16 mln zł.

Porównując te oferty do polskich, zauważamy, że w podobnym przedziale cenowym w naszym kraju można kupić również zabytkowe pałace czy posiadłości, tyle że dużo większe i gruntownie wyremontowane.Przykładem może być choćby przepiękny XV wieczny zamek rycerski Krąg na Pomorzu, o powierzchni 3000 metrów kwadratowych, wraz z parkiem i fosą. Nieruchomość po gruntownej renowacji zachwyca duchem późnego średniowiecza i rycerską atmosferą wnętrz. Obecnie działa jako hotel na 120 gości, a jej wartość wyceniono na 15,5 mln zł.

Pozostając nadal nad wybrzeżem Bałtyku – 60 km od Gdyni stoi XIX – wieczna posiadłość o 2000 m kw. Po rewitalizacji funkcjonuje tam hotel i restauracja. Pałac otacza 130 tysięcy metrów kwadratowych parku wraz z jeziorem. Nieruchomość tę wycenia się ofertowo na 7,3 mln zł, co daje stawkę 3400 zł za metr kwadratowy.

Podążając na południowy – zachód naszego kraju natrafiamy natomiast na inną perełkę. Zamek Królewski we Wschowie, w województwie lubuskim, po renowacji – z działającym hotelem, restauracją i pubem aktualny właściciel sprzedaje za niecałe 5 mln zł, czyli 2500 zł za metr.

Podobnych przykładów można podać dużo więcej. Oprócz Pomorza rejonem wartym wyróżnienia jest choćby Dolny Śląsk, również słynący z dużej liczby zabytkowych pałaców, willi i dworów. Tutaj Agencja Nieruchomości Rolnych wystawiła na sprzedaż w zeszłym roku ponad 150 zabytkowych  nieruchomości, a dzięki akcji promocyjnej Polska Dolina Loary, wiele z nich udało się wypromować za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Przybywa też udanych rewitalizacji i komercjalizacji. Można tu wymieniać choćby hotele butikowe w dużych miastach, zajazdy w dawnych pałacach, czy trend odnawiania zabytkowych kamienic. Wszystko to potwierdza tylko, że rynek zabytków w naszym kraju coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN