Mimo, że obecnie rynek mieszkań na wynajem jest rynkiem klienta – to on dyktuje warunki i może przebierać w ofertach, to jednak nie pod koniec września, gdy ciśnienie ze strony potencjalnych najemców będzie duże. Stawki mogą być wyższe nawet o kilkanaście procent, niż w ‘martwym” sezonie wakacyjnym. Dlatego studenci, jeśli nie szukali mieszkań w wakacje, powinni jak najszybciej się za to zabrać.

W WGN przejrzeliśmy oferty z rynku mieszkań na wynajem w największych miastach Polski, sprawdziliśmy średnie cenowe.

Oczywiście rynkiem rządzi kilka podstawowych zasad – podstawowa, to dobra lokalizacja mieszkania. Im bliżej centrum miasta, czy też uczelni, tym z punktu widzenia studenta lepiej, ale też często drożej. Druga kwestia to najbardziej popularne metraże. Według analityków WGN wynika, że żacy najchętniej wybierają mieszkania średniej wielkości – 2 lub 3 pokojowe, do 60 m kw., gdzie mogliby mieszkać wraz ze znajomymi. Taki wynajem całego mieszkania, a nie np. pojedynczego pokoju, jest – w przeliczeniu na cenę metra – tańszy. Popularnością cieszą się też duże mieszkania, bo z reguły cena najmu metra będzie niższa, jednak zapotrzebowanie na nie jest ograniczone, bowiem nie zawsze uda się znaleźć wystarczająco dużą grupę najemców. Znaczenie ma również to, czy nieruchomość to mieszkanie rozkładowe. Jeśli zamierzamy mieszkanie przeznaczyć na wynajem, będzie to podstawowa kwestia dla naszych najemców. Liczy się również jasna kuchnia, a w przypadku żaków, podstawowe wyposażenie, takie jak pralka, lodówka, a w pokojach szafa i biurko. Internet to oczywiście standard, natomiast telewizja już niekoniecznie.

Najwięcej za mieszkanie do wynajmu zapłacą żacy w Warszawie. Tam 60 metrów kwadratowych nieruchomości to koszt rzędu 3000 zł miesięcznie. Metr kwadratowy kosztuje około 50 zł. Najwyższe czynsze trzeba płacić za mieszkania w centrum – na Śródmieściu, Mokotowie itp. Najtaniej będzie w dzielnicach peryferyjnych, takich jak Bemowo, Bielany, Ursus.

Przykład – na Bemowie czynsz za 70 – metrowe mieszkanie wynosi w jednej z ofert 33 zł od metra, czyli 2200 zł miesięcznie. W tej samej cenie można wynająć również mieszkanie na Mokotowie, tyle że o blisko 20 metrów kwadratowych mniejsze, w cenie metra wynoszącej nieco ponad 40 zł. Z kolei 30 – metrowa kawalerka na Śródmieściu, czyli w ścisłym centrum będzie kosztować 1800 zł miesięcznie, a więc po 60 zł od metra.

Zdecydowanie taniej za mieszkania zapłacą studenci w Krakowie. Przeciętne stawki w stolicy Małopolski wynoszą 37 zł od metra. Do najdroższych lokalizacji należy Krowodrza, Podgórze i Stare Miasto, do najtańszych Nowa Huta. Wyższe wyceny, poza dobrą lokalizacją, dotyczą również mieszkań w nowym budownictwie. Dla przykładu – 42 – metrowe mieszkanie na Podgórzu kosztuje 2100 miesięcznie czynszu, a więc po 50 zł od metra.


Wrocław – tutaj stawki najmu są nieznacznie niższe od krakowskich. Średnia cena metra kwadratowego wynajmowanego mieszkania wynosi obecnie w WGN około 35 złotych. Wśród dzielnic cieszących się większym „wzięciem” pozostaje Stare Miasto, Krzyki i Biskupin. Do najtańszych zaliczymy z kolei peryferyjne osiedla – Jagodno, Brochów, Psie Pole itp. Za mieszkanie w ścisłym centrum miasta trzeba będzie zapłacić około 40 – 50 zł/ m kw. miesięcznie. Oddalone lokalizacje będą już jednak znacznie poniżej średnich cenowych. 60 – metrowe mieszkanie, choćby na Kuźnikach, można wynająć już za 1400 zł, czyli 25 zł od metra.

W Gdańsku dominuje praktycznie ten sam przedział cenowy. Średnia wynosi 35 zł za metr. W centrum i w takich dzielnicach jak Oliwa czy Wrzeszcz, trzeba będzie płacić nawet 50 zł od metra.

Wśród największych polskich miast zdecydowanie najlepszą sytuację będą mieli studenci z Poznania i Łodzi, bowiem tutaj ceny najmu są najniższe. W Poznaniu czynsz najmu 50 metrów kwadratowych przeciętnie wyniesie około 1250 – 1400 zł. Średnia cena metra wynajmowanego mieszkania wynosi w tym mieście 25 zł. Najemcy mają też większy wybór tanich mieszkań, nawet w centralnych lokalizacjach. Dla przykładu, możemy przytoczyć jedną z ofert dotyczącą wynajmu 66 metrów kwadratowych w kamienicy w ścisłym centrum miasta, na jednej z głównych ulic handlowych. Oferent oczekuje za taki lokali 1600 zł miesięcznie czynszu, a więc po 24 zł od metra.

W Łodzi mieszkania na wynajem okazują się jeszcze tańsze. Średni koszt wynajęcia 50 metrów kwadratowych wyniesie około 1100, czyli po 22 zł od metra. W tym mieście nawet centralne lokalizacje często nie są wyraźnie droższe. Dla przykładu – 44 metrowe mieszkanie w ścisłym sąsiedztwie Uniwersytetu Łódzkiego kosztuje zaledwie 900 zł, czyli po 20 zł od metra kwadratowego.

Katarzyna Pawłowska
Doradca i analityk rynku nieruchomości