Proces rewitalizacji w Śródmieściu w większości dotyczy kapitalnych remontów kamienic, dzięki czemu te zabytkowe budynki odzyskują dawne piękno. Śródmieście może się również pochwalić coraz dłuższymi pierzejami okazałych pięknych elewacji, a same kamienice przestają się kojarzyć z tanimi mieszkaniami komunalnymi. Po remontach stają się niejednokrotnie bardzo atrakcyjnymi lokalizacjami pod powierzchnie biurowe, siedziby firm itp. Co do Fabrycznej – była to dzielnica głównie przemysłowa, mało reprezentacyjna i okazała. W ciągu ostatnich lat poprzez wiele inwestycji biurowych stała się siedzibą biznesu z dużą liczbą biurowców. Wszystko to dzięki inwestycjom miejskim w infrastrukturę.

Zachętą do zmian były z jednej strony programy miejskie rewitalizacji wrocławskich kamienic (np. program 100 kamienic), z drugiej na ogólną zmianę wyglądu, poprawę estetyki i nowe inwestycje mają wpływ prywatni inwestorzy, których świadomość w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. Na wrocławskim Śródmieściu przejawia się to w prywatnych inwestycjach w renowację zabytkowych kamienic z przeznaczeniem na hotele, biura itp. Inwestorzy mają świadomość, że dzięki wyłożeniu pieniędzy takie nieruchomości z miejsca stają się prestiżowe, a ich wartość wzrasta. Wraz z kilkoma udanymi projektami mamy do czynienia ze zjawiskiem podobnym do kuli śnieżnej – jedne inwestycje, przyciągają kolejne. Dawne obdrapane i zaniedbane Śródmieście zmienia się także poprzez inwestycje mieszkaniowe. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku dzielnicy Fabryczna.
 
Rewitalizacja dzielnic
ma pozytywny oddźwięk w kwestii rozrastania się osiedli mieszkalnych. W ciągu kilku lat w dzielnicy Fabryczna powstało kilka dużych projektów biurowych, które zupełnie zmieniły charakter tej dzielnicy, m.in. Green Towers. Cały czas powstają nowe projekty m.in. - Fabryczna Office Park, West Gate, Biurowiec przy Szybowcowej i wiele innych. Na Śródmieściu z kolei powstają nowe osiedla mieszkaniowe, deweloperskie – z reguły w segmencie popularnym, choć zdarzają się też mieszkania o podwyższonym standardzie.

Dzięki uatrakcyjnieniu tych dzielnic popyt na mieszkania obecnie jest zdecydowanie większy niż jeszcze rok temu i to w skali całego Wrocławia. Jeśli chodzi o lokalizację na Śródmieściu, to można zaobserwować coraz większe zainteresowanie tym rejonem Wrocławia, związane właśnie m.in. ze zmianą jego charakteru i zwiększeniem prestiżu poprzez nowe inwestycje. Średnie ceny metra kwadratowego mieszkania wynoszą tam około 5500 zł za metr kwadratowy. Są to średnie nie odbiegające znacznie od przeciętnych cen w pozostałych dzielnicach miasta.


Marcin Moneta
Dział Analiz WGN