Wśród ofert WGN średnia cenowa metra kwadratowego nieruchomości typu pensjonat wynosi 3120 zł. Najdroższe są oczywiście te budynki, które powstały po 2000 roku. Znaczenie ma też lokalizacja. Zdecydowanie droższe są pensjonaty nad Bałtykiem, czy na Mazurach, niż np. w górach.

Średnia cenowa takich nieruchomości z województwa pomorskiego wynosi w WGN 3500 zł za metr kwadratowy. W województwie warmińsko – mazurskim jest to blisko 5000 zł od metra, a tymczasem na Dolnym Śląsku zaledwie 2600 zł za metr.

Obiekty noclegowe, w nowym budownictwie potrafią być jednak wielokrotnie droższe. Pensjonat wraz z agroturystyką w miejscowości Tomaryny na Mazurach (350 m kw.) został wystawiony na sprzedaż za blisko 2 mln zł, czyli za 5571 zł/ m kw. W miejscowości Kowale nad Bałtykiem, pensjonat o wysokim standardzie z 2010 roku jeden z oferentów sprzedaje za ponad 8000 zł od metra.

Starsze obiekty, nawet te po remoncie, są wielokrotnie tańsze.

Przykład z Mszany Dolnej w Małopolsce: wyremontowany pensjonat z 1960 roku wyceniono na 1700 zł od metra. Z kolei za pensjonat z 1979 roku o powierzchni 280 m kw. w miejscowości Trzebież w województwie zachodniopomorskim inny sprzedający chce tylko 1200 zł za metr.

Cena ofertowa pensjonatu z 1985 roku, w stanie do remontu, to 1300 zł od metra. Chodzi o budynek w miejscowości Łagów, w województwie lubuskim. Inna oferta: w Jedlinie – Zdroju, w województwie dolnośląskim pensjonat z czasów PRL, w stanie do remontu wyceniono na 1900 zł/ m kw. Szczawno – Zdrój, niedaleko Wałbrzycha - pensjonat z 1950 roku wyceniono na 899 tysięcy złotych (za 800 m kw.), czyli niewiele ponad 1000 zł od metra kwadratowego.

Inna oferta – pensjonat w Lądku – Zdroju, z 1978 roku, o powierzchni 600 m kw. wystawiono w cenie ofertowej 1600 zł za metr. Ośrodek wczasowo – kolonijny z Walimia w kotlinie kłodzkiej, inny oferent wystawił zaledwie za 800 zł od metra. Tyle samo zapłaci chętny, który zdecyduje się na kupno ośrodka wypoczynkowego z lat 70. w miejscowości Manowo w województwie zachodniopomorskim.

Dużą liczbę ofert sprzedaży obiektów turystycznych z czasów PRL obserwujemy zwłaszcza w miejscowościach górskich Dolnego Śląska. Na pewno wynika to z faktu, że właśnie ten rejon uzdrowiskowy szczególnie mocno odczuł odpływ kuracjuszy, wraz ze zmianą systemu.

W czasach minionych do mniejszych miejscowości kotliny kłodzkiej, przyjeżdżały niejako „z automatu” kolonie szkolne, grupy kuracjuszy z zakładów pracy itp. Dziś państwo już nie generuje takiego ruchu turystycznego, a uzdrowiska muszą przystosować się do nowych, komercyjnych metod walki o klientów. Zdecydowanie przegrywają tę konkurencję z Bałtykiem czy Mazurami.

Zestawienie ofert sprzedaży starszych obiektów pokazuje, że pensjonaty z minionej epoki rzadko kiedy są droższe niż 2000 zł za metr kwadratowy. Duże znaczenie dla wyceny ma natomiast również fakt, że dany obiekt np. funkcjonuje, jest rentowny itp.

Potwierdzają to wyceny nowszych pensjonatów i domów wczasowych. Za te, postawione w nowym budownictwie w znanych miejscowościach nad Bałtykiem trzeba zapłacić średnio około 4000 zł od metr. Stawki za najbardziej prestiżowych obiekty mogą być wyższe nawet o drugie tyle.

Obiekty turystyczne z czasów PRL – u są często do kupienia „za grosze”. Niejednokrotnie mówimy tu o bardzo dobrych lokalizacjach, które przy umiejętnym poprowadzeniu biznesu, mogą generować duże zyski. Należy jednak pamiętać, że niska cena budynku to nie wszystko – wiele zależy od skali potencjalnego remontu. Jeśli potrzebna będzie kapitałka, może się okazać, że koszty wielokrotnie przekroczą cenę zakupu. Mimo wszystko dawne socjalistyczne pensjonaty to ciekawy segment rynku nieruchomości turystycznych – wart uwagi ze strony odważnych inwestorów.

Iwona Hryncewicz
Doradca i analityk rynku nieruchomości komercyjnych