Wielka płyta to z ubiegłego wieku budownictwo, które to budynki wymagają remontów i modernizacji; zaletą jest to, że osiedla z wielkiej płyty położone są w  bardzo dobrych lokalizacjach; w czasie budowania wielkiej płyty były to zazwyczaj bliskie obrzeża miast , teraz, po 40-50 latach , zlokalizowane są praktycznie w doskonałej lokalizacji , blisko centrum  miast, posiadają również doskonałe połączenia komunikacyjne oraz rozbudowaną infrastrukturę towarzyszącą typu handlowego, usługowego , w tym obiekty oświaty (szkoły i przedszkola).

Wielka płyta obecnie nie jest budownictwem atrakcyjnym, dzisiejsze standardy mieszkaniowe znacznie odbiegają od standardów z lat budownictwa wielkopłytowego. Przeprowadzanie remontów tych budynków nie zawsze pomaga  w podniesieniu atrakcyjności doznań wizualnych i estetycznych,  styl budownictwa wielkopłytowego znacznie odbiega od teraźniejszej architektury.

Różnice w projektowaniu budynków z wielkiej płyty a w współczesnych technologiach, jak również różnice w zagospodarowaniu osiedli,  są ogromne.

 

Oferta WGN - Mieszkanie na sprzedaż w bloku z wielkiej płyty

Nie obserwujemy, aby zainteresowanie lokalami w wielkiej płycie rosło, raczej maleje , i to z roku na rok, coraz bardziej.

Klienci poszukujący dla siebie lokali mieszkalnych, przy składaniu zamówienia, raczej wykluczają lokale w wielkiej płycie.

Jeżeli takie zainteresowanie obserwujemy to wyłącznie w założeniu , że cena będzie bardzo atrakcyjna. Wielu klientów zdecydowanie preferuje zakup lokalu mieszkaniowego w nowych budynkach, nowych technologiach w tym izolacji cieplnej, o lepszym rozkładzie funkcjonalnym mieszkania, lepszej architekturze niż zaoszczędzać przykładowo 20 % i kupić mieszkanie w wielkiej płycie. Z biegiem czasu cena m2 będzie coraz mniejsza mieszkania w budynkach w starszej technologii w porównaniu do nowego budownictwa.

 
Co z podażą wielkopłytowych mieszkań?

Trudno powiedzieć , czy oferta maleje czy rośnie.

Aby odpowiedzieć na pytanie należałoby przeanalizować sprzedaż realną z ostatnich co najmniej 5 lat.

Dzisiejszy rynek mieszkaniowy, zachowuje się inaczej , aniżeli miało to miejsce przez ostatnie lata.

Pandemia wywołała na rynku nieruchomości znaczne przetasowania , wymusiła przepływ środków finansowych  nie pochodzących z kredytów hipotecznych .

Intensywnie zostają lokowane wolne środki finansowe w lokale mieszkaniowe; to powoduje wzmożony popyt na wszystkie typy nieruchomości mieszkaniowych , te w wielkiej płycie również.


Jak rosną ceny wielkopłytowych mieszkań?

Ceny mieszkań wielkopłytowych rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu cen wszystkich innych mieszkań . Wszystkie lokale podrożały na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

W porównaniu z czasem przed pandemią ceny wielkiej płyty wzrosły około 30-35% , natomiast w porównaniu do roku ubiegłego,  to korekta rzędu ok  7-12 % w zależności od standardu lokalu.

Obserwując rynek nieruchomości mieszkaniowych na przestrzeni ostatnich miesięcy , czy tez nawet tygodni,  można sądzić , że ceny lokali mieszkalnych już nie rosną ; popyt wyhamował;   ogłoszenie przez bank nowych stóp procentowych, znaczna inflacja w porównaniu do roku ubiegłego podstawowych artykułów konsumpcyjnych  przyczyniły się do wyhamowania popytu. Jeżeli popyt hamuje to pociąga to konsekwencje , ceny zostają zastopowane.

Jeżeli w przyszłym roku nie wypłyną ponownie wolne środki finansowe na rynek , ceny zaczną spadać.

Zakupy nieruchomości posiłkowane kredytami hipotecznymi mogą nie wystarczyć na pociągniecie całej koniunktury.

Na pewno  nie wrócimy do cen sprzed pandemii, takiej korekty nie będzie, będziemy natomiast obserwować wyhamowanie w wolumenie transakcji co przyspieszy korektę cenową, ile ?, jeszcze trudno powiedzieć, ale najbliższe miesiące pokażą w jakim kierunku rynek nieruchomości będzie zmierzał.

 

Ile trzeba mieć (średnio) na kawalerkę w bloku z wielkiej płyty a ile na dwa pokoje?

Kawalerka – wg aktualnych ofert , cena w zależności od stanu technicznego i aranżacji wnętrza:

od 275.000 zł do 320.000zł

okazja cenowa to 250.000 zł

 

Mieszkanie dwupokojowe – pow. około 45 m2 , cena w zależności od stanu technicznego i aranżacji wnętrza:

Od 365.000 zł do 450.000 zł

Okazja cenowa to 330.000 zl -350.000 zł

 

Nie obserwujemy dzisiaj, aby zainteresowanie lokalami w wielkiej płycie rosło, raczej maleje , i to z roku na rok, coraz bardziej.

Ponadto większość klientów poszukujących dla siebie lokali mieszkalnych, przy składaniu zlecenia, raczej wykluczają lokale w wielkiej płycie.

 

Lidia Dołhan / Starszy Analityk WGN