W Polsce nie brakuje ciekawych domów. Coraz większa grupa klientów świadomie rezygnuje z katalogowych projektów budowy domu jednorodzinnego, decydując się na długotrwały i mozolny proces tworzenia tak zwanego projektu indywidualnego albo adaptując na swoje cele mieszkalne stare budynki – od niewielkich pałaców i dworów po tak zwane gierkowskie wolnostojące kostki.

Przybywa także nowych ciekawych pracowni architektonicznych, które są dostrzegane dzięki swoim projektom nie tylko na rynku krajowym, ale i w obiegu międzynarodowym.

Wyobraźnia inwestorów stale się poszerza i zyskuje nowy horyzont. Okazałe i interesujące rezydencje są realizowane w równym stopniu przez inwestorów o gustach konserwatywnych, przyzwyczajonych do funkcjonalności i tradycyjnej architektury mieszkalnej jednorodzinnej (dachy dwu- albo wielospadowe pokryte dachówką, zabudowa na planie regularnego prostokąta, prostota bryły, ewentualnie kolumny dla nadania stylu nawiązującego do polskich dworów), jak i inwestorów bardziej nowoczesnych, zwracających uwagę na nietypowe rozwiązania, nowe dostępne materiały budowlane i modernistyczny styl. Propozycji architektonicznych jest zresztą bardzo dużo.

Rynek nieruchomości rezydencjonalnych stopniowo ujednolica się niemal w całym kraju. Drogie domy, o wartości powyżej 2 milionów ceny, są oferowane nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, ale również w małych miejscowościach, o różnym stopniu atrakcyjności pod względem lokalizacji, walorów krajobrazowych, przyrodniczych i urbanistycznych. W najpiękniejszych zakątkach województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego domy o wysokim standardzie i powierzchni użytkowej powyżej 350 m2, mogą kosztować od 2 do 5 milionów złotych.

Jedynym ośrodkiem miejskim, który na rynku sprzedaży rezydencji wyraźnie się wyróżnia, jest stolica kraju. Niektóre dzielnice Warszawy, a także kilka miejscowości satelickich, obfitują w bardzo wysoko szacowane domy i rezydencje. Szczególnie drogi spośród miejscowości położonych pod Warszawą jest Konstancin, gdzie najdroższa oferta sprzedaży opiewa na kwotę 24 milionów złotych i dotyczy rezydencji w neoklasycystycznym stylu znajdującej się na gruncie o powierzchni 20 hektarów.

Najdroższe domy i rezydencje, to znaczy nieruchomości o wartości powyżej 10 milionów złotych, jest na rynku coraz więcej. Takich ofert najwięcej jest w Warszawie i okolicach, aczkolwiek sporadycznie zdarzają się także w Trójmieście, Wrocławiu i okolicach, Krakowie i szczególnie atrakcyjnych rejonach gór i w pasie nadmorskim.

Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem podaży zwiększył się popyt na rezydencje. Klienci potrafią wyszukać na trudno dostępnych witrynach internetowych oferty już archiwalne i dzwonią do pośredników lub właścicieli z zapytaniem o nieruchomości, które się dawno sprzedały. Świadczy to pozytywnie o rozwoju rynku nieruchomości w segmencie Premium.

 

Jarosław Wójtowicz

Analityk WGN