Przykładem takiej współpracy jest jedno z najpopularniejszych łódzkich wydarzeń, czyli festiwal światła. Imponujące iluminacje, świetlne mappingi, czy instalacje powstają nie tylko w przestrzeni publicznej, ale swoim zasięgiem obejmują także m.in Manufakturę, a ich powstanie to efekt udanej współpracy fundacji Lux Pro Monumentis i sponsorów.

Znakomicie w tkankę miejską wpisują się także działania Centrum Wiedzy Rewitalizacja, które ma za zadanie przybliżać mieszkańcom Łodzi kwestie związane z rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Działania społeczne projektu odbywają się w ramach trzech programów: animacyjnego, partycypacyjnego oraz edukacyjnego. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń były “Łódzkie fajranty” - sąsiedzkie mikrofestyny, które przez 281 dni gościły na łódzkich podwórkach.

Szczytny cel konsultacji społecznych w ramach rewitalizacji przyniósł także liczne atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku i stał się okazją do integracji mieszkańców. Nie zabrakło w działaniach centrum także gry miejskiej “Podaj cegłę!”, która odbyła się w samym sercu pierwszego wyznaczonego do rewitalizacji obszaru. Jej zadaniem było opowiadanie o historii miejsca i wysłuchanie głosu mieszkańców.

Z rewitalizowanych obszarów korzysta także Fotofestiwal, którego tegoroczna edycja rozpocznie się już 13 czerwca. Centrami festiwalu zostały Art_Inkubator oraz OFF Piotrkowska, które gościć będą w sumie 9 wystaw fotografii. Co ciekawe, oba miejsca są zrewitalizowanymi budynkami fabrycznymi. W przypadku OFFu dawniej były to tereny przędzalni i tkalni Franciszka Ramisha, zaś jeżeli chodzi o Art_Inkubator, kompleks znajduje się na terenie dawnego kompleksu Zakładów Włókienniczych Scheiblera.
Zielona konferencja

Księży Młyn, gdzie mieszczą się budynki dawnego imperium przędzalniczego Scheiblera, ma szczęście do udanych rewitalizacji. Przy ulicy Fabrycznej znajduje się pierwsze w Łodzi centrum biurowe klasy A - Textorial Park, którego centralnym punktem jest zrewitalizowany magazyn bawełny. W kwietniu Textorial Park był gospodarzem konferencji PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem, która promowała świadome i zrównoważone tworzenie przestrzeni miasta, dla lepszego życia i rozwoju mieszkańców.

 

St. Paul's Developments Polska - firma odpowiedzialna za powstanie Textorial Parku, ale także m.in rewitalizację dziewiętnastowiecznej remizy strażackiej, która jest symbolem Księżego Młyna, zamierza zrealizować projekt Textorial Park II. Obejmie on odnowione zabytkowe magazyny bawełny dawnego kompleksu Scheiblera oraz nowoczesny budynek biurowy, a łączna powierzchnia najmu wyniesie 26 tys. m kw.

St. Paul's Developments Polska sprzyja trendom zrównoważonego rozwoju nie tylko goszcząc konferencję PLGBC, ale także dostosowując tworzone inwestycje do potrzeb mieszkańców. Textorial Park II oprócz przestrzeni biurowej zaoferuje mieszkańcom i pracownikom kompleksu dostęp do urokliwych kawiarenek, centrum fitness&spa, a nawet publicznej biblioteki. Inwestor podjął także starania, żeby w pobliżu centrum znalazła się stacja roweru miejskiego, która jeszcze lepiej skomunikuje dzielnicę z resztą miasta.

Dopełnieniem projektu będzie 9 tys. m kw. przestrzeni publicznej, w której znajdą się zieleńce oraz miejsca relaksu. Przestrzeń ta ma stać się miejscem wypoczynku i publicznych wydarzeń organizowanych z myślą o Łodzianach.

Odpowiedzialne kreowanie przestrzeni Łodzi przez samorząd i prywatnych inwestorów sprawia, że miasto na nowo rozkwita, a wydarzenia kulturalne stają się coraz dostępniejsze dla mieszkańców.

 

autor: St. Pauls