Takie dane dostarcza NBP w swoich publikacjach na temat średnich cen w miastach regionalnych. Chodzi o porównanie stawek z III kw. 2017 (ostatnie opublikowane przez bank centralny) z cenami z III kw. 2016. Wynika z niego, że w analizowanym okresie 12 miesięcy średnie ceny mieszkań nowych w Szczecinie wzrosły aż o 12 proc., co było najwyższym wynikiem spośród wszystkich regionalnych rynków. Obecnie średnie stawki w stolicy województwa zachodniopomorskiego wynoszą blisko 5400 zł/mkw. W III kw. 2016 było to 4800 zł za metr kwadratowy.

12 procentowy wzrost cen nowych mieszkań to najlepszy wynik spośród miast regionalnych, ale należy dodać, że w Szczecinie wyraźnie drożały również mieszkania używane. W analizowanym okresie rynek wtórny poszedł w górę o blisko 6 proc. (z 4062/mkw. do 4318/mkw.)- co jest również dobrym wynikiem.

Z danych WGN wynika, że wyraźny wzrost cen średnich może wynikać z nowych inwestycji w segmencie o podwyższonym standardzie. Rynek mieszkań z tzw. wyższej półki jest w Szczecinie nieźle rozwinięty. Górny pułap cen sięga nawet 10 tys. zł/mkw. Do najpopularniejszych lokalizacji należą centrum i lewobrzeżne rejony miasta – takie jak m.in. Pogodno, Niebuszewo, Warszewo. Taniej jest w prawobrzeżnej części miasta, w kamienicach o gorszym stanie m.in. na Śródmieściu, i na niektórych blokowiskach.

Jeśli chodzi o segment premium, można podać kilka przykładowych ofert: za 70 - metrowy apartament zlokalizowany w 15 - piętrowym budynku z 2009 roku, między Warszewem i Osiedlem Książąt Pomorskich, a więc w popularnej, lewobrzeżnej części miasta, oddalonej od ścisłego centrum o około 3,5 km, należy zapłacić 700 tys. zł. W dzielnicy Warszewo 70 - metrowy apartament w budynku z 2013 roku wyceniono na 679 tys. zł, co daje stawkę wynoszącą niecałe 10 tys. zł/mkw. Wysokie wyceny mają oczywiście również mieszkania w centrum. Za niecałe 30 mkw. kawalerki w wysokim standardzie, przy alei Jana Pawła II trzeba zapłacić blisko 230 tys. zł, co daje cenę wynoszącą blisko 8000 zł/mkw. Mieszkanie o podwyższonym standardzie w nowym budownictwie w lokalizacji Pogodno to koszt ponad 8000 zł/mkw.

Na drugim biegunie cenowym są mieszkania najtańsze, a więc ze stawkami zaczynającymi się od około 2200 – 2500 zł/mkw. Taniej jest generalnie w prawobrzeżnej części miasta. Przełożenie na ceny ma też rodzaj budynku i jego stan techniczny Niżej wyceniane są nieruchomości w wielkiej płycie i starszych nieremontowanych kamienicach. Tańsze są również duże metraże. Dla przykładu – 114 metrowe mieszkanie w kamienicy na Turzynie można kupić w cenie 250 tys. zł, co daje stawkę 2200 zł/mkw.

Jeśli natomiast chodzi o stawki przeciętne w segmencie popularnym - te odpowiadają średnim cenowym czyli około 5000 – 5500 zł. Takie nowe mieszkania znajdziemy m.in. w lokalizacji Niebuszewo, także Gumieńce, Warszewo, Śródmieście. Za mieszkanie w odremontowanej zabytkowej kamienicy na Podzamczu trzeba będzie zapłacić po 6,5 tys. zł/mkw. Mieszkanie w nowym budownictwie (2006 r.) w lokalizacji Gumieńce zostało wycenione na 6000 zł/mkw.

Szczecin dobija do czołówki?

Oczywiście bardzo wysoki wzrost cen nie oznacza, że Szczecin można porównywać z wiodącymi rynkami mieszkaniowymi w Polsce, takimi jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk. Stawki w tych miastach są znacznie wyższe – najwyższe spośród miast wojewódzkich. Z danych NBP wynika, że tylko na tych pięciu rynkach wśród stolicy województw ceny przekraczają 6000 zł/mkw. W Warszawie – jako jedynej – jest to ponad 7000 zł.

Tak więc pod względem wielkości i poziomu cen Szczecinowi daleko do największych rynków, jednak stolica Zachodniego Pomorza notuje szybki rozwój w tym zakresie.
Duży skok pod względem pozytywnego postrzegania miasta przez inwestorów, nowej podaży i oraz rosnącego popytu dokonał się już w segmencie nieruchomości komercyjnych, głównie magazynowych. Miasto korzysta tutaj na świetnym położeniu - sieć transportowa oraz transport morski i lotniczy gwarantują szybkie połączenia nie tylko zresztą kraju (droga S3) i Europą Zachodnią, ale też ze Skandynawią.

Teraz wygląda na to, że „w ślady” rynku komercyjnego idzie także mieszkaniówka. Na razie ceny mieszkań w Szczecinie są ciągle poniżej granicy 6000 zł/mkw. którą przekracza w Polsce tylko wspomniane pięć miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław), ale po zeszłorocznych wzrostach stolica województwa zachodniopomorskiego plasuje się tuż za nimi, z najdroższymi mieszkaniami wśród pozostałych miast regionalnych.

 

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN 

 

zobacz mieszkania na sprzedaż w WGN

zobacz mieszkania sprzedaż Szczecin w WGN

zobacz apartament sprzedaż Szczecin w WGN

zobacz mieszkania sprzedaż zachodniopomorskie w WGN