W każdym dużym mieście kraju znajdziemy takie lokalizacje. W Warszawie miano dzielnicy willowej ma Wilanów, także Mokotów oraz rejony podwarszawskie – m.in. Magdalenka, Sękocin, Konstancin – Jeziorna. W Krakowie należy wskazać m.in. na Wolę Justowską, Olszę, Salwator. We Wrocławiu będzie to m.in. Zacisze/Zalesie, Karłowice, Oporów, a w Poznaniu m.in. Sołacz.

Dzielnice willowe powinny wyróżniać się pięknym otoczeniem – sąsiedztwem terenów rekreacyjnych i zielonych. Takie rejony miast mają dawać z jednej strony odpoczynek od gwaru, z drugiej jednak powinny być dobrze skomunikowane, tak by szybko przedostać się w inne części metropolii. Właśnie dlatego noszą nazwę „zielonych enklaw”, że pozostając w mieście, gwarantują jednocześnie swoistą ucieczkę od hałasu i tłoku.

Willa, czyli co?

Zanim sprawdzimy ceny takich nieruchomości, kilka zdań trzeba powiedzieć o tym, co w zasadzie rozumiemy pod pojęciem willa i jak takie budownictwo ma się do obecnych trendów w segmencie domów jednorodzinnych.

Oczywiście żadnej z góry przyjętej teorii na temat znaczenia pojęcia willa nie ma. Przyjmuje się, że są to po prostu reprezentacyjne, a więc koniecznie duże domy. Powinny mieć szeroki, przestronny hol, podwyższone sufity, zwłaszcza w salonie, kilka kondygnacji z łazienkami, taras z wyjściem na ogród, szerokie przeszklenia z salonu gwarantujące widok na zieleń i dostęp naturalnego światła. Wille powinny mieć też pomieszczenia do różnego rodzaju aktywności – np. gabinet do pracy, salonik telewizyjny itp.

Poza wysokim standardem wykończenia, najważniejsza jest powierzchnia, bo posiadłość to nieruchomość wygodna, czyli duża. Co znaczy dziś określenie duży? Jeszcze kilkanaście lat temu budowano sporo domów wielopokoleniowych, a więc kilkukondygnacyjnych, o powierzchniach wynoszących przynajmniej 200 mkw. Dziś takie formaty są mniej popularne, natomiast wzięciem cieszą się projekty małe, nawet kompaktowe oraz parterowe. Obecnie średnia wielkość nowopowstałych domów ma zazwyczaj około 120 – 130 mkw. Zdarzają się też realizacje jeszcze mniejsze.

Nie oznacza to, że posiadłości są w odwrocie. Można powiedzieć nawet, że wręcz przeciwnie. Widzimy wyraźnie większe przypisanie dużych powierzchni projektom o podwyższonym standardzie.

Ceny i lokalizacje

Wille w prestiżowych dzielnicach największych miast są wyceniane znacznie powyżej stawek średnich dla domów jednorodzinnych. W metropoliach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków przeciętne ceny segmentu premium domów wynoszą około 7000 zł/mkw., podczas gdy średnie ceny w ogóle są znacznie niższe – kształtują się na poziomie około 4500 zł. To z kolei znacznie więcej niż średnia w skali całego kraju - wynosząca obecnie około 2500 – 3000 zł/mkw.

Za 200 – metrowy dom o charakterze willowym, zlokalizowany w prestiżowej dzielnicy dużego miasta trzeba zapłacić przeciętnie około 1,5 mln zł, choć zdarzają się też oferty luksusowe Przykładowo: luksusową willę na Zaciszu we Wrocławiu wyceniono na blisko 4 mln zł za 220 mkw., co daje stawkę wynoszącą ponad 18 tys. zł/mkw. Inna oferta z tej lokalizacji to 280 – metrowa posiadłość w cenie blisko 2,5 mln zł. Z kolei za willę z 2009 roku na Oporowie trzeba będzie zapłacić po ponad 8000 zł/mkw.

W Krakowie atrakcyjnych i bardzo drogich ofert willowych powinniśmy szukać na Woli Justowskiej. Tu spotkamy dużo nieruchomości wycenianych znacznie powyżej miliona złotych. Cechy miejskiej enklawy mają też Salwator oraz Olsza w dzielnicy Prądnik Czerwony. Tutaj za 180 metrowy dom z lat 80' ubiegłego wieku trzeba będzie zapłacić około 1,3 mln zł, co daje stawkę wynoszącą 7000 zł/mkw.

 

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN