Salon jest miejscem szczególnym w każdym domu. Łączy w sobie wiele funkcji: to tam odpoczywamy po ciężkim dniu oraz przyjmujemy gości. Dlatego też ta przestrzeń zasługuje na specjalne traktowanie. Oświetlenie pokojowe powinno tu harmonijnie współgrać i budować przytulny klimat. Połączenie różnych lamp i odpowiednie doświetlenie stref funkcjonalnych sprawi, że pokój dzienny stanie się nie tylko ładny, ale i funkcjonały, zarówno dla domowników jak i gości. Zacznijmy od góry czyli oświetlenia głównego – sufitowego. Tradycyjnie wieszany w centralnym punkcie części wypoczynkowej żyrandol nie jest tylko lampą, ale również i elementem dekoracyjnym.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN :Apartament na wynajem Piotrków Trybunalski, Zachodnia

Nowości, regularnie pojawiające się na rynku coraz częściej przypominają świetliste dzieła sztuki. Przy dobrze odpowiedniego oświetlenia kluczowa jest wielkość pomieszczenia, im większy salon, tym bardziej okazały model należy brać pod uwagę. Duże, rozłożyste klosze w niewielkim pomieszczeniu optycznie je przytłoczą i pomniejszą. Architekci często proponują zastosowanie plafonów umieszczonych blisko przy suficie lub opraw wpuszczanych - taki typ lamp o neutralnym charakterze równomiernie oświetli wnętrze bez efektu „dworcowej poczekalni”. Polecamy również uzupełnienie światła górnego lampami rozmieszczonymi na innych poziomach oraz bardziej dyskretną wersję światła w postaci kinkietów, lamp stołowych lub też wysokiej lampy stojąca. Z kolei jeśli dysponujemy kącikiem do czytania, zadbajmy w tym miejscu o odpowiednie warunki do lektury za sprawą modeli podłogowych o bardziej skoncentrowanym słupie światła. Stosując w jednym pomieszczeniu różne rodzaje oświetlenia, możesz łatwo dostosowywać je do aktualnych potrzeb, pory dnia oraz nastroju.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Gdańsk, VII Dwór

Kuchnia od zawsze była centrum domowego życia - nie tylko przyrządzamy i spożywamy tu posiłki, ale nierzadko też pracujemy, czytamy, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni oświetlenie stanowi jeden z najistotniejszych punktów - dopasowane do potrzeb domowników oraz jej funkcji pozwoli na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności. Górne oświetlenie to za mało. W tym pomieszczeniu szczególnej troski wymagają kuchenne blaty, bowiem jak każda inna przestrzeń do pracy, również wymagają one odpowiedniego oświetlenia. Skuteczne okażą się reflektory i kinkiety o ruchomych głowicach pozwalających na skierowanie światła w odpowiednim kierunku. Pod wiszącymi szafkami nad blatem można dodatkowo umieścić listwy LED, natomiast nad kuchennym stołem może królować ozdobny kinkiet lub nisko umieszczone, dwie lub trzy niewielkie lampki wiszące.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Katowice

Oświetlenie górne i kinkiety nad lustrem – to w łazience podstawa, jednak może warto podejść do tematu bardziej kreatywnie? Miękkie, ciepłe światło lampy stojącej z pewnością podbije relaksujący nastrój towarzyszący przyjemnej kąpieli. Zazwyczaj niewielki metraż nie daje zbyt wielu możliwości na dekoratorskie popisy, jednak czasem wystarczy postawić na designerski klosz, nietypowy kolor czy nieszablonowe połączenia form, nie tracąc przy tym nic z funkcjonalnego charakteru przestrzeni. Szczególnej troski wymaga strefa umywalkowa a dokładniej lustro wiszące nad armaturą, gdzie odbywa się poranna toaleta czy makijażowi rytuał. Do wyboru jest wiele opcji - kinkiety lub lampy sufitowe wieszane przy tafli szkła, podłużna lampa montowana nad lustrem lub oświetlenie wbudowane w ramę zwierciadła.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Dom wolnostojący na sprzedaż Pilchowo

Światło w sypialni ma przede wszystkim przygotowywać do snu – nie może być zbyt intensywne, by wyciszyć zmysły i zapewnić intymną, kojącą atmosferę. Zapomnij o reflektorach i rozbudowanych żyrandolach. Gwiazdą sypialnianego wnętrza można uczynić designerską lampę wiszącą o delikatnej formie. Modele o lekkich materiałowych abażurach, np. lnianych czy bawełnianych, albo te wykonane z mlecznego szkła umieszczona tuż nad dolną częścią łóżka będą łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło nie męcząc oczu. Można zastanowić się tutaj nad rezygnacją ze światła sufitowego na rzecz niższych poziomów pomieszczenia - lamp stołowych na szafkach nocnych lub symetrycznie rozmieszczonych kinkietów (z możliwością ich niezależnego włączania i wyłączania) emitujących delikatne, rozproszone światło w całej sypialni. Dobór odpowiednich żarówek i modeli pozwalających na regulację natężenia światła zdziała prawdziwe cuda. Dzięki temu łatwiej zbudować nastrój, skorygować proporcje we wnętrzu a także podkreślać faktury i kolorystykę.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Szczecin, Gumieńce