Na obecnym rynku wykończenia wnętrz można znaleźć mnóstwo materiałów, które z powodzeniem zastąpią kafelki, które pomimo coraz większej gamy wzorów i kolorów stały się po prostu nudne. Niektóre z materiałów sprawdzą się nawet w strefie mokrej czyli na ścianie pod prysznicem lub przy wannie albo umywalce. Oprócz względów wizualnych należy wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i odporność właśnie na wilgoć oraz na zabrudzenia. Na co warto się zdecydować, aby łazienka nie przysporzyła większej ilości obowiązków związanych z usuwaniem zabrudzeń czy pielęgnacją.

 

źródło: Canva

 

Kamień naturalny

Materiał, który przychodzi pierwszy na myśl to kamień naturalny – bardzo dobrze zastępuje płytki, jest on odporny na wysokie temperatury, wodę, parę wodną a także obecne w łazience środki czystości. Ważne jest zatem, aby wybrać odpowiedni kamień w odpowiednie miejsce w łazience. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, aby struktura kamienia była łatwa do czyszczenia. Mamy spory wybór kamieni naturalnych, z podziałem na jego strukturę oraz twardość, wybrałam trzy najpopularniejsze, które nadają się do miejsc, gdzie występuje woda.

  • granit- znany jako najtrwalszy z kamieni, jest on bardzo twardy, odporny na różne czynniki takie jak zarysowania, wilgoć, temperaturę. Doskonale nadaje się on na podłogi, wokół wanny, pod prysznicem czy też wokół umywalki. Jest dobrym wyborem, ponieważ łatwo się go czyści.
  • marmur – charakteryzuje się dużym wachlarzem kolorystycznym, dzięki temu łatwo go dopasować do pozostałych materiałów i stworzyć z nim oryginalne pomieszczenie.
  • bazalt – jest to skała wulkaniczna, która ma piękną, niepowtarzalną strukturę - chropowatą, dlatego nada się jako efekt dekoracyjny na ścianę. 

Każdy z kamieni nada się do wielu stylów m.in. nowoczesny, glamour, klasyczny, wszystko zależy tylko od sposobu położenia go i kolorystycznego wkomponowania.

Szkło

Kolejnym z materiałów idealnie nadającym się do łazienki jest szkło. Wygląda elegancko, jest łatwe w utrzymaniu, ale należy uważać, żeby go nie stłuc, ponieważ nie jest to materiał wytrzymały na uderzenia. Co prawda zastosowane szkło, czyli hartowane przy uderzeniu rozpadnie się na nieostre elementy lub powstanie pęknięcie w stylu sieci małych kawałków i nie zrani nikogo, jest bezpieczne.
Największą korzyścią jest to, że szkło jest odporne na detergenty i działanie wody. Szkło jest dostępne w wielu kolorach, wzorach, z aplikacjami lub bez, gładkie, mleczne, przezroczyste, ogromny wybór stwarza idealny produkt do połączenia go z zamierzonym stylem w łazience. W sklepach budowlanych można spotkać szklane pustaki, z których można zrobić ścianę prysznica.

 

źródło: Canva

 

Drewno

Ponadczasowe drewno znajdzie miejsce w każdym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Drewno dodaje ciepła, uroku i szybko nie wyjdzie z trendów. Można zastosować je na podłogę, ściany, jako dodatki – uchwyty, dozownik na mydło lub obicie wanny ale przede wszystkim meble. Szafka pod umywalkę z drewna będzie wyglądała pięknie. Najbardziej istotną kwestią jest dobór odpowiedniego drewna, które będzie odporne na temperatury oraz wilgoć, które się nie zniszczy ani nie spuchnie od obecnej w łazience pary wodnej. Meble i elementy z naturalnego drewna należy impregnować i odpowiednio pielęgnować, aby prezentowały się jak najlepiej i służyły jak najdłużej.

Farby i tapety

Odpowiednie farby, które są odporne na zmywanie oraz wilgoć są najprostszym rozwiązaniem w zastąpieniu płytek i kafelek, jest to tania opcja, ponieważ w przypadku zmiany koncepcji na łazienkę w łatwy sposób można ją pomalować na inny kolor. Nie trzeba odrywać lub skuwać jak w przypadku innych materiałów. Dołożenie tapety do wystroju będzie ciekawym elementem dekoracyjnym, który jak i farba jest łatwa do ewentualnej zmiany. Należy pamiętać o zastosowaniu tapet, które będą odporne na wilgoć oraz uszkodzenia, a klej musi być wodoodporny.

W zależności od wizji na łazienkę, czy też zasobności portfela jest sporo materiałów nadających się do zastąpienia glazury. Przy zbliżającym się remoncie lub budowie domu warto pomyśleć nad wykonaniem nowoczesnej, nietradycyjnej łazienki bez użycia płytek i kafelek, a z użyciem wyżej wymienionych pomysłów. Proszę zwrócić uwagę, że każdy z powyższych przykładów na łazienkę charakteryzuje się innym sposobem montażu, który nie raz może być dłuższy niż położenie kafelek, dlatego zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu zaoszczędzi nam nerwów i straconego czasu, a sprawi, że łazienka stanie się wyjątkowa i będzie zachwycała nas dłużej.