Wykończenia wnętrz, aranżacje to bardzo obszerne i ciekawe tematy, którymi interesuje się każdy, kto planuje wyremontować lub zakupić nowe lokum. Dla jednych nie będzie stanowiło problemu urządzenie mieszkania pod swój gust, nierzadko będzie to aranżacja przypadkowa, na zasadzie – co w danej chwili spodobało się w sklepie - inni będą miesiącami dogrywać każdy szczegół w wystroju.
  Dla ułatwienia przyjrzymy się najmodniejszym stylom aranżacji wnętrz, które królowały w minionym 2022 roku, dla jednych będzie to spora dawka informacji dla drugich inspiracja i możliwość wykorzystania w swoich projektach.

 

 

Nowoczesny

  Styl charakteryzujący się przestronnością, przejrzystością i prostotą. Wnętrza są minimalistyczne, kolory stonowane, króluje biel, czerń, szarość oraz beż. W meblach stawia się na proste formy, bez zbędnych elementów dekoracyjnych i przede wszystkim spełniające swoje funkcje.

Skandynawski

  Jest to styl zyskujący coraz więcej zwolenników, jest prosty, minimalistyczny ale przytulny. Ogromną rolę odgrywa tu światło, którego ma być jak najwięcej, duże okna, brak zasłon lub delikatne, przez które wpadają do środka promienie słońca. Kolory to biel oraz drewno plus jeden dodatek w mocnym kolorze kontrastujący z delikatnością wnętrza. Dodatkiem dekoracyjnym są poduszki, dywany, tkaniny, które będą najbardziej akcentowały docelową przytulność.

Klasyczny

  Często mylony ze stylem nowoczesnym, klasyka polskich domów to bogate dodatki i dekoracje. Elementy wystroju wnętrza wybierane są na lata, ponadczasowo, nie na jeden sezon a na kilka lat, aby użytkowały przez taki czas warto postawić na wysokiej jakości materiały oraz eleganckie, dalekie od kiczu, dodatki. Mile widziane są obrazy, dzieła sztuki, wazy, rzeźby.

 

 

Loft – industrialny

  Jest to jeden z najbardziej wykorzystywanych stylów do aranżacji wnętrz. Najważniejsza w tym stylu jest przestronność, otwarte pomieszczenia, duże okna. Kolory stonowane - szarość, beż, biel, dodatki w kolorze czarnym. Najbardziej charakterystyczne są detale typu surowa cegła na ścianie, różniące się od siebie krzesła w jadalni, beton, metal, szkło.


Eklektyczny

  To styl dla osób, które lubią połączenia kilku stylów lub nie wiedzą na który się zdecydować w 100%. Pomieszczenia są urządzone z różnymi kolorami, wzorami na ścianach, kłócące się ze sobą kształty, jednak decydując się na taki styl należy wziąć pod uwagę, że leży cienka granica pomiędzy innowacyjnością, oryginalnością a chaosem i kiczem.


Rustykalny

  Ten styl jest bliski naturze, nawiązuje do stylu w dawnym wiejskim domu, czyli drewno, piec kaflowy, starodawne ozdoby, kosze. Meble, zazwyczaj białe, stylizowane są na starsze niż w rzeczywistości. Ludowe wzory, królują w tym stylu. W całym domu panuje sielankowa, przytulna atmosfera.

Glamour

  To styl niezwykle luksusowy, bogato zdobiony, na miarę gwiazd Hollywoodu. Charakterystycznymi elementami są pikowane fotele i kanapy, wszechobecne złoto, srebro, lustra. Meble na wysoki połysk, w tym stylu wszystko musi błyszczeć ale w umiarze, aby nie przesadzić.

 

 

 

Jaki styl wybrać dla siebie?

  Stylów jest jeszcze więcej, natomiast te były najczęściej brane pod uwagę przy aranżacji mieszkań lub domów.
  Aby dobrze wybrać styl dla siebie, ważne jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań m. in.
- Czy pamiątki lub ozdoby mają znaczenie?
- Jakie są Twoje ulubione kolory, w których dobrze się czujesz?
- Mieszkanie powinno być funkcjonalne czy nacisk kładziesz głównie na stronę artystyczną?
  Jeżeli udało się odpowiedzieć na te proste pytania, można szukać odniesień do poszczególnych stylów, inspiracje warto również czerpać z magazynów o tematyce aranżacji wnętrz, czy ze stron internetowych. Dla bardziej wymagających osób polecamy skorzystanie z usług projektanta wnętrz, który fachowo doradzi, pokaże projekty stworzone specjalnie dla klientów, rozwieje wątpliwości i skróci czas na podjęcie decyzji.