Pomysł na małe mieszkanie

 

Pomysł na małe mieszkanie warto rozpocząć od wydzielenia stref. Dobra aranżacja będzie skorelowana z potrzebami domowników. Jeśli do naszej dyspozycji przeznaczony jest tylko jeden pokój dobrze podzielić go proporcjonalnie do zapotrzebowania na konkretne funkcje.

Oddzielenie kolejnych stref od siebie powinno być płynne i wolne od masywnych ścian, aby nie potęgować wrażenia osaczenia. Przykładowo aneks kuchenny można odseparować wykorzystując stół i kilka krzeseł. Oprócz przejścia między strefami zapewni to nam również małą jadalnię.

Podobną kreatywność można zastosować w przypadku sypialni. Chociaż często jest ona nieosiągalnym luksusem na niewielkich powierzchniach, to może istnieć opcja jej wygospodarowania poprzez zastosowanie antresoli.  Uzyskaną przestrzeń poniżej możemy wtedy przeznaczyć choćby na kącik do pracy. W tworzeniu wrażenia przedpokoju możemy również wykorzystywać szafy lub większe regały. Także gustowne parawany lub zasłony mogą okazać się nad wyraz pomocne w dzieleniu stref i osiąganiu namiastki prywatności.

 

Efektywne urządzenie małego mieszkania

 

Efektywne urządzanie małego mieszkania to zawsze wyzwanie wynikające z faktu, że nigdy nie ma zbyt wiele miejsca do przechowywania. Podczas składowania rzeczy najlepiej je zatem piętrować.

Należy jednak zachować przy tym odpowiedni rozsądek i kierować się złotą zasadą mówiącą, żeby podczas układania przedmiotów, porządkować je według wagi.

Umiejscowienie najcięższych rzeczy u podstawy pozytywnie wpłynie na stabilność naszych konstrukcji. Ograniczanie liczby obiektów pozostawionych na podłodze wizualnie odgruzuje nam pokój. 

Bez wątpienia przydadzą się do tego różne haczyki, które będziemy mogli wykorzystać do podwieszania rzeczy. Po co marnować przestrzeń na stojące wieszaki, skoro również dobrze można je przymocować do ściany lub drzwi od szafy?

W ten sposób zarówno my jak i nasi goście będziemy mogli zostawiać swoje rzeczy w sposób zwalniający powierzchnie w pozostałej części mieszkania. Pomocnym rozwiązaniem są także półki. Mocowane do ścian nie tylko dają nam nowe opcje dla przechowywania, ale odpowiednio ułożone mogą również pełnić rolę estetyczną.

 

Oferta WGN - Kawalerka na sprzedaż, Tarnów

 

Jakie meble wybrać do małego mieszkania?

 

Do jak najefektywniejszego wykorzystania możliwości swoich małych mieszkań niezbędnym jest pochylenie się nad kwestią mebli. Hipotetycznie wszystkie meble przy odpowiednim wykorzystaniu pozwalają sensownie urządzić małe przestrzenie.

Inspiracje i pomysły bez problemu można znaleźć w internecie. Dla małych wnętrz najlepiej stawiać na meble cechujące się możliwie jak największą wielofunkcyjnością.

Przykładowo, zamiast klasycznych foteli rozsądniej będzie postawić na pufę na kółkach z dodatkowym schowkiem. W zależności od potrzeb łatwo będzie ją przesunąć, a schowek zapewni nam dodatkową przestrzeń dla rzeczy, której nigdy nie za mało.

Ta sama zasada będzie dotyczyć również rozkładanych stołów, które będziemy mogli powiększać przy dodatkowych gościach. Nie inaczej wygląda kwestia łóżka, które poza szafą prawie zawsze zajmuje najwięcej miejsca w lokum.

Co jednak jeśli udałoby się chociaż połowicznie połączyć te meble chowając łóżko do szafy? Chociaż pomysł rozkładanego i chowanego łóżka nie jest nowy, to właśnie małe metraże są idealnym miejscem dla renesansu tego założenia.

Zyskujemy również małą kontrolę nad tym jak chcemy aby w danym momencie wyglądało nasze mieszkanie i ile przestrzeni chcemy przeznaczyć na konkretne strefy.

W wymyślaniu rozwiązań ogranicza nas tak naprawdę głównie nasza kreatywność. Dostatecznie szeroki parapet równie dobrze możemy zaaranżować na półkę lub też niecodzienną kanapę.

 

Lustra i oświetlenie

 

Zastosowanie przemyślanego układu mebli zapewni nam wysoką funkcjonalności lokum i możliwe jak najefektywniejsze wykorzystanie każdego metra kwadratowego.

Choć są to bardzo istotne kwestie, realnie wpływające na jakość użytkowania naszego mikro mieszkania, to niestety w żaden sposób go fizycznie nie rozszerzą.

 

 

Wykorzystując jednak optyczne właściwości oświetlenia i luster możemy stworzyć pewną korzystną dla siebie wizualną iluzję. 

Efekt ten będzie rósł wykładniczo w zależności od wielkości lustra doczepionego do ściany. Dodatkowo dzięki ich oprawieniu w ozdobne lub kolorowe ramy lustra mogą także upiększyć nasze wnętrze. 

 

Nie mniejszą rolę odgrywa wspomniane oświetlenie, które również warto dostosować dla wydzielonych stref. Zamiast bazować na głównych światłach rozświetlających cały pokój lepiej postawić na światło punktowe. Pozwoli nam to kontynuować wieczorami pracę bez większego ingerowania w tryb reszty domowników.

 

 

Oferta WGN - Kawalerka na sprzedaż, Tarnów

 

Najważniejsza zasada przy urządzaniu mieszkania

 

Niezależnie od wszystkich podanych powyżej pomysłów i rad jest jedna, którą powinniśmy się kierować przy projektowaniu własnej, małej przestrzeni.

Jest to również uniwersalna myśl, którą warto mieć z tyłu głowy bez względu na to czy omawiana jest mała kawalerka czy przestronny apartament.

 

Kluczem jest aby przy urządzaniu finalnie kierować się swoimi własnymi preferencjami i tym co nas uszczęśliwi. Jeśli zatem jest coś, co nam się podoba lub na czym nam zależy, ale stoi w sprzeczności z podanymi założeniami, to powinniśmy pójść za preferencjami.

Finalnie to właśnie one sprawiają, że czujemy się komfortowo w swoich czterech ścianach i chcemy do nich wracać, bez względu na to o jak dużym mówimy mieszkaniu.