Najczęściej nieruchomości wymagające remontu odstraszają kupujących. Zniechęca ich przede wszystkim wygląd mieszkania, domu czy lokalu, który nie daje zbyt dobrego wyobrażenia na temat tego, jak może on wyglądać w przyszłości, po odnowieniu. Kupujący najczęściej nie chcą również decydować się na zakup tego rodzaju nieruchomości, ponieważ zniechęca ich konieczność dokonania remontu. A ten, jak wiadomo, jest czasochłonny. Kolejnym powodem jest kwestia finansowa. Często kupujący nie potrafią wykalkulować, ile rzeczywiście pochłonąłby remont, boją się także ukrytych wad, na przykład konstrukcyjnych, z których mogą nie zdawać sobie sprawy w momencie zakupu. Z tego też względu zakup nieruchomości do remontu może wydawać się dość ryzykowny.

Konieczność włożenia trudu w przywrócenie danej nieruchomości świetności nie zniechęca jednak inwestorów. Są to najczęściej osoby posiadające bogate doświadczenie i potrafiące obliczyć, czy zakup mieszkania albo domu zwróci im się po pewnym czasie i przyniesie oczekiwane profity.

Największy zarobek mogą przynieść nieruchomości wystawione na licytację komorniczą. Często sprzedawane są one poniżej ceny rynkowej. Niemniej jednak wielu właścicieli mieszkań i domów samodzielnie decyduje się na obniżenie ceny, jeśli zależy im na szybkiej sprzedaży. W takiej sytuacji również możemy wytargować dobrą cenę, dzięki której nasz końcowy zarobek będzie jeszcze większy.

Inwestorzy, którzy zarabiają na odnawianiu i odsprzedaży nieruchomości, z pewnością posiadają duże doświadczenie w kwestii najtańszych materiałów budowlanych, kosztów remontów itp. Niemniej jednak również osoby bez większego doświadczenia mogą liczyć na zysk przy sprzedaży mieszkania albo domu do remontu. Należy jedynie wykonać szczegółową analizę, jakich kosztów możemy się spodziewać i w jakiej cenie sprzedają się podobne nieruchomości w najbliższej okolicy.

Czy oznacza to, że nieruchomości do remontu to czysty zysk? Niestety, nie zawsze tak jest. Z cała pewnością nie jest to biznes pozbawiony dużego ryzyka. O ile mieszkanie, lokal albo dom do remontu może nam przynieść naprawdę spory zysk, o tyle może również oznaczać stratę dużych pieniędzy.

Może się zdarzyć, że kupując nieruchomość nie rozeznamy się dostatecznie na rynku, albo źle wycenimy koszt remontu. W takiej sytuacji cena sprzedaży może być na tyle nieatrakcyjna, że na nabywcę będziemy musieli czekać miesiącami, jeśli nawet nie latami.

Taka sytuacja to bardzo duże ryzyko, ponieważ niesprzedawalna nieruchomość zamraża nasz kapitał. Co więcej, jako jej właściciele musimy dokonywać wszelkich opłat z nią związanych, takich jak podatek od nieruchomości, czynsz czy opłaty za media (jeśli są w użyciu). Taka nieruchomość to również duża strata czasu. Jeśli jesteśmy początkującym inwestorem i dysponujemy kapitałem jedynie na zakup i remont jednego mieszkania, to jego długi czas sprzedaży uniemożliwi nam dalszy rozwój i uzyskiwanie profitów z kolejnych zakupów i sprzedaży.

W związku z powyższym, czy nieruchomości można uznać za lukratywne źródło dochodów? Z całą pewnością tak. O ile jednak tego typu inwestycje mogą przynieść szybki i całkiem spory zysk, o tyle niosą ze sobą również wspomniane wyżej ryzyko. Z tego też względu nieruchomości do remontu powinny być kupowane dopiero po przeprowadzeniu wnikliwej analizy odnośnie wymaganych kosztów, możliwej ceny sprzedaży czy popularności danej dzielnicy. Tego typu działania pozwolą bowiem wyeliminować ryzyko utraty sporej kwoty pieniędzy.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN