Lokaty bankowe wydają się doskonałą inwestycją. To bezpieczne miejsce na ulokowanie kapitału. Nie musimy w zasadzie robić nic więcej, niż tylko wpłacać pieniądze w odpowiednich terminach, lub nie wypłacać ich przed ustalonym z bankiem okresem czasu. Tak optymistyczna wizja skłania wiele osób do tego, aby udać się do banku i skorzystać z lokaty. Niemniej jednak na miejscu, podczas rozmowy z przedstawicielem banku, często okazuje się, że marzenie o łatwym i bezpiecznym zarobku szybko się od nas oddala.

Reklamy w telewizji i na ulicach kuszą wspaniałym oprocentowaniem lokat. Sugerują, że lokata bankowa pozwoli nam zarobić nawet 4-5 procent. Tymczasem okazuje się, że przy podpisywaniu umowy bank może zaproponować nam znacznie gorsze warunki. Co jest tego powodem? Czy reklamy kłamią? Oczywiście, nie. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że oferty przedstawione w reklamach nie są skierowane do wszystkich Polaków. Zwyczajnie, banki rezerwują tak atrakcyjne oferty wyłącznie dla wąskiej grupy klientów.

Jakie więc wymagania należy spełnić, aby bank rzeczywiście zagwarantował nam atrakcyjne, wysokie oprocentowanie lokaty? Najczęstszym warunkiem jest bycie nowym klientem banku. Jeśli więc posiadamy już jakiś produkt w danym banku, choćby nawet rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, możemy pożegnać się z myślą o tym, że nasza lokata bankowa będzie wysoko oprocentowana. Nowi klienci również jednak nie powinni się zbyt szybko ekscytować. Również przed nimi banki stawiają pewne bariery. Dla przykładu, wysoko oprocentowana lokata bankowa skierowana może być wyłącznie do nowych klientów banku (albo do nowych klientów banków, którzy równocześnie założą rachunek oszczędnościowy w tym banku), którzy wpłacą na nią nie więcej, niż na przykład 40 tysięcy złotych. Banki często ograniczają również okres, na jaki tego rodzaju lokata bankowa może zostać założona. I idąc tym tropem szybko może okazać się, że wprawdzie kwalifikujemy się do tego, aby móc założyć lokatę na preferencyjnych warunkach, jednak może ona zostać założona na okres jedynie od 1 do 3 miesięcy. Po tym czasie lokata bankowa zostanie albo zamknięta, albo jej oprocentowanie znacząco spadnie. Co więcej, należy zaznaczyć, że oprocentowanie lokat bankowych podawane jest w skali rocznej. Oznacza to, że nawet w przypadku, kiedy lokata oprocentowana jest na 4 procent w skali roku, to tak naprawdę jeśli może być ona założona jedynie na okres maksymalnie 3 miesięcy, nasz zarobek procentowy będzie dużo niższy.

Taki stan rzeczy w przypadku lokat skutecznie coraz częściej zniechęca klientów do ich zakładania. Większość osób – zwłaszcza tych, które nie kwalifikują się do grona osób, które mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie lokaty bankowej – woli zainwestować swoje pieniądze gdzie indziej. Często wolą nawet ponieść większe ryzyko finansowe, jeśli tylko inwestycja może przynieść im większy zysk.

Jeśli bowiem chodzi o lokaty, to często w skali roku mogą one przynieść nam zysk rzędu niecałych 100 złotych. Jest to mało zachęcająca perspektywa. Jeśli natomiast chodzi o osoby, które rzeczywiście mogą założyć lokatę z wysokim oprocentowaniem, to oczywiście mogą one liczyć na wyższy zarobek, ale będzie on tylko jednorazowy i krótkoterminowy.

Jaki cel mają więc banki, które oferują lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem? Chodzi im przede wszystkim o przyciągniecie do siebie klientów. Często bowiem osoby, które skorzystają z możliwości założenia lokaty, decydują się również na inne produkty, które oferuje ten właśnie bank.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN