Główny Urząd Statystyczny zaprezentował niedawno bardzo alarmujące statystyki. Wynika z nich, że większość z nas nie posiada żadnych oszczędności, spora grupa z nas nie zastanawia się ogólnie nad gromadzeniem środków finansowych, które mogłyby zostać przeznaczone na przysłowiową czarną godzinę, lub też służyłyby do późniejszych inwestycji. Często jedynym majątkiem jaki posiadamy, jest nasze mieszkanie albo dom. Zakładamy, że w przypadku bardzo kiepskiej sytuacji finansowej, będziemy mogli sprzedać naszą nieruchomość i zamienić ją na tańszą, często mniejszą. Pieniądze, jakie uda nam się zaoszczędzić na takiej operacji, posłużyłyby do sfinansowania naszego celu.

Należy pamiętać, że takie rozwiązanie – o ile oczywiście stanowi pewne wyjście z sytuacji i może poprawić nasze finanse – nie przyniesie nam szybkiego zastrzyku gotówki. Zanim sprzedamy dom albo mieszkanie, może minąć naprawdę sporo czasu. Nie wiadomo zatem, czy za pomocą tych środków udałoby nam się sfinansować nasz cel. Co więcej, często nieruchomość nie jest przeznaczana na sprzedaż, bowiem wraz z powiększeniem się rodziny, chcemy przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Dzięki temu nasze dzieci nie będą musiały zadłużać się w banku (kredyt hipoteczny itp.).

Wracając jednak do nieruchomości, jako źródła finansowania, to finanse zgromadzone ze sprzedaży możemy z powodzeniem przeznaczyć na inwestycje. Pamiętajmy jednak, że to mieszkanie albo dom to nasza jedyna inwestycja i źródło finansów.

Zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest odkładanie na konto bankowe środków finansowych. Dzięki temu zawsze będziemy mieli pieniądze na niezaplanowane wydatki. Wystarczy określić nasze comiesięczne możliwości, czyli kwotę, jaką co miesiąc będziemy w stanie regularnie odkładać na konto bankowe. Nie musi to być duża suma. Nawet 100 złotych miesięcznie w dłuższym okresie czasu zamieni się w pokaźną sumę, która zagwarantuje pokrycie dodatkowych wydatków, jak na przykład koszty wizyty u dentysty, opłacenia wyższych rachunków za mieszkanie albo na zakup samochodu.

Jeśli będziemy mieli odłożoną już większą sumę pieniędzy, część z nich warto przeznaczyć na inwestycje. Może to być gra na giełdzie, która jednak jest dość ryzykowna i nie gwarantuje nam przychodu, niemniej jednak możemy tu liczyć na spory zysk w przypadku dobrej inwestycji. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wpłacenie pieniędzy na lokatę inwestycyjną. Wprawdzie zysk z takiego produktu bankowego jest niższy, niż w przypadku inwestycji giełdowych, jednak jest on pewny. Tym sposobem możemy w łatwy i bezstresowy sposób pomnożyć swoją inwestycję.

Zwiększanie świadomości Polaków na temat oszczędzania i inwestowania jest niezmiernie ważne. Obecnie bowiem osoby, które nie posiadają żadnych oszczędności, są narażone na poważne, niezaplanowane wydatki. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy to musimy wydać dodatkową gotówkę. Pieniądze są również niezbędne w sytuacji np. wypadku, albo spontanicznych wakacji.

Oczywistym jest, że niekiedy zarobki nie pozwalają na zbytnie oszczędzanie. Niemniej jednak warto zweryfikować, na czym w ciągu miesiąca możemy nieco przyoszczędzić. Pozyskane w ten sposób finanse będziemy mogli zacząć gromadzić na koncie oszczędnościowym. Nawet niewielkie miesięczne wpłaty w dłuższym okresie czasu przyniosą nam zadowalające oszczędności.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN