Bardzo poważnym problemem polskich przedsiębiorców jest niewłaściwe prowadzenie firm, co w efekcie przekłada się na gorsze finanse. Niejednokrotnie właściciele przedsiębiorstw mają problemy z dokumentacją, rachunkami i zespołem pracowników. Źle prowadzona firma nie generuje oczekiwanych przychodów, w efekcie czego finanse na koniec każdego miesiąca, zamiast podbudowywać i zachęcać do dalszego rozwoju firmy, rozczarowują.

Na co właściciele firm powinni zwrócić uwagę? Jakie są najczęściej popełniane przez nich błędy? O tym poniżej.

Przede wszystkim największym problemem w polskich firmach jest to, że ich właściciele starają się za bardzo oszczędzać. O co chodzi? Liczą oni, że oszczędności sprawią, że ich finanse będą się stale pomnażały, a wiele wydatków uważają za zbędne i bezsensowne wydawanie pieniędzy. Takie myślenie może szybko sprawić, że ich finanse zamiast pomnażać się, zmaleją. Powód? Rozwiązania technologiczne stosowane w ich przedsiębiorcach staną się przestarzałe, mniej wydajne. Doskonałym przykładem jest stare oprogramowanie komputerowe, które nie odpowiada już teraźniejszym standardom. To samo dotyczy starych komputerów, które zamiast przynosić oszczędności, powodują straty finansowe. Wszystko z tego względu, że działają one bardzo wolno, w efekcie czego pracujące na nich osoby również stają się mniej wydajne. Zamiast szybko znaleźć potrzebne dane w Internecie lub stworzyć jakiś projekt graficzny, muszą one czekać na powolną reakcję komputera. W ten sposób marnują cenny czas, który mogłyby wykorzystać na inne działania. O ile więc przedsiębiorcom wydaje się, że oszczędzają, w rzeczywistości ich finanse tracą na tego typu oszczędności. Wprawdzie stałe aktualizowanie oprogramowania oraz zakup nowocześniejszego sprzętu wiąże się z bardzo dużymi kosztami, jednak w ostatecznym rozrachunku działanie takie się opłaci. Pracownicy będą mogli pracować szybciej i sprawniej, a to przełoży się na ich wydajność i osiągane efekty.

Bardzo poważnym problemem, negatywnie wpływającym na finanse przedsiębiorców, jest niewłaściwe prowadzenie księgowości. Często właściciele firm nie chcą zagłębiać się w dokumenty, pozostawiając tę kwestię księgowym. Jeśli jest to osoba zatrudniona w firmie, to w zasadzie problem nie jest duży. Wystarczy jedynie, że właściciel firmy będzie regularnie otrzymywał raporty księgowe, co umożliwi mu większą kontrolę jeśli chodzi o finanse. Jeśli jednak powierzy on dokumentację księgową firmie zewnętrznej, to niejednokrotnie może na tym stracić. Zewnętrznym firmom często płaci się od ilości zaksięgowanych faktur itp. Pracownicy zewnętrzni mało kiedy weryfikują, czy można coś zrobić, aby finanse danego przedsiębiorstwa się poprawiły. Ich zadaniem jest właściwe księgowanie dokumentów, nie zaś szukanie oszczędności. Niejednokrotnie jest tak, że przedsiębiorcom, którzy nie kontrolują wnikliwie firmowego portfela, cenne złotówki przeciekają przez palce. Często listę faktur można skrócić, ograniczając zakup tak naprawdę zbędnych rzeczy, jak na przykład artykuły biurowe z górnej półki czy zakup tonerów od stałego dostawcy, którego cennik w rzeczywistości przestał być konkurencyjny już jakiś czas temu.

Jeszcze jedną, bardzo ważną kwestią, która ma wpływ na finanse przedsiębiorstwa, jest właściwe dopasowanie liczby zatrudnionych pracowników do ilości obowiązków. Pracodawcy niemal zawsze starają się zaoszczędzić na kadrze pracowniczej, likwidując stanowiska pracy i rozdzielając pozostawione w ten sposób obowiązki pomiędzy pozostałych pracowników. Takie rozwiązanie, o ile czasami rzeczywiście słuszne, może też przynieść negatywny efekt. Jeśli pracowników będzie zbyt mało i będą oni obarczeni zbyt dużą liczbą obowiązków, ich praca stanie się mniej dokładna i mniej wydajna w efekcie czego mogą zacząć popełniać błędy. Te z kolei z pewnością negatywnie wpłyną na finanse przedsiębiorstwa.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN