Oszczędzanie, wbrew pozorom, wcale nie jest proste. Pomnażanie kapitału to często proces powolny i wymagający dużego nakładu własnej pracy i uwagi. Istnieją dwa sposoby zarabiania dzięki oszczędnościom. Pierwszym jest agresywne oszczędzanie, które wiąże się z pomnażaniem kapitału poprzez na przykład ryzykowną grę na giełdzie. Można również oszczędzać z niskim ryzykiem, na przykład dzięki lokatom bankowym.

Banki mają w swojej ofercie wiele produktów służących oszczędzaniu i pomnażaniu majątku. Jednym z takich produktów oszczędnościowych jest lokata progresywna.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest lokata progresywna. To produkt bankowy umożliwiający lokowanie środków pieniężnych na koncie. Właściciel lokaty dokonuje na wskazane konto bankowe regularnych wpłat. Początkowo musi on zdeponować w banku określoną, większą sumę pieniędzy. Następnie ma możliwość dokonywania dopłat. Oprocentowanie lokaty progresywnej jest tym wyższe, im większa suma pieniędzy znajduje się na naszym koncie bankowym. Kwota zgromadzona na koncie rośnie tym bardziej, im dłużej pieniądze nie są z niego wypłacane.

Dla kogo lokata progresywna będzie dobrym źródłem oszczędności? Z pewnością nie dla osób, które liczą na duży i szybki zysk. Lokaty progresywne są przeznaczone raczej dla inwestorów, którzy zdają sobie sprawę z konieczności długiego inwestowania. Muszą oni również pamiętać o tym, że środki zgromadzone na koncie wzrosną o niewielki procent. Lokaty progresywne, jak każdy produkt oszczędnościowy, mają swoje zalety i wady. To, czy inwestor uzna je za dobry sposób na pomnażanie kapitału, zależy od tego prywatnych preferencji i oczekiwań.

Zacznijmy od tego, czego nie da nam lokata progresywna. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, lokata progresywna z pewnością nie da nam szybkiego zysku. Powinniśmy też liczyć się z faktem, że zysk będzie też raczej niewielki. Wszystko to z tego względu, że lokata terminowa wymaga długofalowej inwestycji. Lokaty progresywne, w porównaniu do niektórych produktów oszczędnościowych związanych z dużym ryzykiem, są też zazwyczaj nisko oprocentowane. Oznacza to, że na przykład po kilku latach kwota zgromadzona na naszym koncie nie podwoi się, a jedynie nieznacznie wzrośnie.

Niemniej jednak, pomimo tych zniechęcających informacji, lokata progresywna jest produktem wartym uwagi. Przede wszystkim jest to bezpieczny produkt bankowy. O ile grając na giełdzie ryzykujemy utratę zgromadzonego majątku, o tyle możemy być pewni, że wpłacone na lokatę progresywną środki finansowe nie znikną nagle z naszego konta. Możemy zatem mieć pewność, że o ile zysk z lokaty nie będzie wysoki, o tyle będzie jednak pewny.

Lokata progresywna nie wymaga od nas również dużego nakładu czasu. W przypadku gry na giełdzie musimy poświęcać sporo czasu i uwagi na to, aby podjąć właściwe decyzje przy inwestowaniu. W przypadku lokaty progresywnej wystarczy tak naprawdę pamiętać o wpłatach w ustalonych razem z bankiem terminach. Co więcej, ustawiając na swoim prywatnym koncie bankowym funkcję stałego, automatycznego przelewu, możemy wręcz zapomnieć o naszej lokacie. Bank będzie gromadził nasze środki finansowe, obracał nimi i w efekcie przeleje na nasze konto procent stanowiący nasz zysk z inwestycji.

Dużym plusem lokaty progresywnej, w odróżnieniu od innych lokat jest fakt, że pieniądze możemy wypłacić w dowolnym momencie. Operacja taka nie będzie się oczywiście wiązała z ryzykiem utraty wypracowanych odsetek. Z pewnością ta zaleta lokaty progresywnej niejednokrotnie zaważa na wyborze inwestora, kiedy decyduje się na konkretny oszczędnościowy produkt bankowy.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN