Prezes PZU Andrzej Klesyk przyznał, że władze PZU planują w niedalekiej przyszłości zakup udziałów w kolejnych podmiotach, jednak na razie nie może zdradzić, jakich. Dodał również, że obecnie na rynku są cztery banki, które w najbliższym czasie będą sprzedawane.

PZU nie będzie się łączyć z Alior Bankiem, gdyż zdaniem zarządu nie jest tworzenie grupy ubezpieczeniowo-bankowej. Docelowo chce stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce i swoje produkty zamierza sprzedawać przez sieć banków. Obecnie oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi otwarty fundusz emerytalny i zarządza funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Skarb Państwa jest właścicielem 35 proc. akcji PZU. Minister skarbu Włodzimierza Karpiński wyraził oficjalnie swoje poparcie dla przejęcie pakietu akcji Alior Banku przez PZU.  Minister ma nadzieję, że jest to zaledwie początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, budowanego na bazie polskiego kapitału. Zauważył, iż po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł najwyższy czas na repolonizację sektora finansowego, poprzez wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości, korzystając z okazji, pojawiających się poprzez wycofywanie się inwestorów zagranicznych z rynku wartościowych aktywów bankowych.

Sektor bankowy w Polsce jest największym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rentowność polskich banków plasuje się powyżej średniej dla krajów regionu.