Polacy z roku na rok coraz chętniej korzystają z dostępnych ulg podatkowych. Wszystko to z racji tego, iż zwiększa się świadomość i znajomość przepisów wśród polskich podatników. Jakie ulgi podatkowe cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku?

Niemal 20 milionów podatników w ubiegłym 2014 roku rozliczyło swoje deklaracje PIT za 2013 rok samodzielnie. Wielu podatników postanowiło przy tym skorzystać z przysługujących im ulg podatkowych.

Zdecydowanie najczęściej podatnicy decydowali się na rozliczenie z małżonkiem. Taka forma rozliczania deklaracji PIT jest nie tylko wygodna (podatnicy nie muszą wypełniać dwóch osobnych deklaracji), ale niesie ze sobą również korzyści finansowe. Taka forma rozliczenia rocznego jest bardzo korzystna dla małżonków, których wysokość rocznych zarobków znacznie się różni. Z takiego rozwiązania skorzystało niemal 10 milionów Polaków, a więc prawie połowa wszystkich podatników dokonujących samodzielnego rozliczenia.

Kolejną niezwykle popularną ulgą podatkową, która daje podatnikom szansę na to, aby podreperować domowe finanse, jest ulga finansowa na dzieci. Kwoty odliczeń na pierwsze oraz drugie dziecko wynoszą kolejno 1112,04 oraz 2224,08 złotych w ciągu roku. Ulga w przypadku trzeciego dziecka wynosi już 2000,00 złotych rocznie, natomiast na czwarte dziecko jest to kwota w wysokości 2700,00 złotych rocznie. Dzięki temu, że ulga na dzieci jest odliczana od podatku, korzystający z niej podatnicy mogą w prosty sposób zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. To z kolei zwiększa ich szanse na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku.

Ponad 1 milion podatników skorzystało z kolejnej ulgi, która pozwala podreperować nieco domowe finanse. Chodzi i ulgę rehabilitacyjną. Z tego rodzaju ulgi podatkowej skorzystać mogą zarówno osoby niepełnosprawne, jak również ich opiekunowie. W swoim rozliczeniu rocznym mogą oni odliczyć wydatki, jakie ponieśli na rehabilitację, między innymi koszty dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne czy koszty wykonywania ów zabiegów rehabilitacyjnych. Podatnicy, którzy mają możliwość skorzystania z tej ulgi, mogą także odliczyć w swojej deklaracji PIT koszty zakupu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego a nawet koszty dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu wydatki muszą być przez podatnika udokumentowane.

Dużą popularnością cieszy się także ulga podatkowa dla osób samotnie wychowujących dziecko. W ubiegłym roku skorzystało z niej niemal pół miliona podatników. Powyższa ulga podatkowa dedykowana jest osobom, które samotnie wychowują dzieci (zarówno matek jak i ojców). Mają one możliwość rozliczenia się z dzieckiem na takich zasadach, jakby rozliczały się z małżonkiem. Jednak z racji tego, że dzieci nie wykonują prac zarobkowych i nie posiadają dochodu, rodzic może skorzystać z dodatkowej kwoty wolnej od podatku. Takie rozliczenie daje możliwość zaoszczędzenia ponad 550 złotych.

Wymienione powyżej ulgi podatkowe to tylko niektóre, z jakich mogą korzystać podatnicy w Polsce. Przed wysłaniem rozliczonej deklaracji PIT do właściwego urzędu skarbowego warto zorientować się, czy przysługują nam jakieś ulgi podatkowe. Dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzenia całkiem sporej kwoty, lub przynajmniej wyeliminowania konieczności zapłaty podatku.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN