Rynek nieruchomości niejednokrotnie pokazywał, że jest niezwykle plastyczny. Inwestorzy i deweloperzy w błyskawicznym tempie reagują na zapotrzebowania swoich przyszłych klientów – zarówno kupujących, jak również wynajmujących.

W ostatnich latach analitycy obserwują znaczące zwiększenie zainteresowania powierzchniami biurowymi. Wzrosła zarówno liczba kupowanych, jak i wynajmowanych biur. Automatycznie w całej Polsce ruszyły liczne inwestycje, które w obecnej chwili, już po ukończeniu, oferują nowoczesne biura na sprzedaż oraz biura na wynajem. Nieruchomości te dostosowane są do najnowszych standardów oraz wymagań kupujących oraz najemców. Oczywistym jest, że cena za nowoczesne biuro będzie wyższa, niż za bardziej wiekowy lokal, oferujący mniejszą liczbę udogodnień, na przykład brak miejsc parkingowych, windy w budynku czy klimatyzacji w lokalu.

Czy jednak rzeczywiście? Okazuje się, że w dalszym ciągu to nie standard biura jest najważniejszym kryterium przy wyborze. Dla najemców oraz kupujących kluczową rolę w dalszym ciągu gra lokalizacja biura. Jego standard jest oczywiście również niezmiernie ważny, jednak zajmuje dopiero drugie miejsce. Nawet bowiem, jeśli biuro byłoby niezwykle nowoczesne, jednak jego lokalizacja nie byłaby zbyt atrakcyjna, nie przyciągnęłoby ono oczekiwanej liczby najemców czy kupujących.

Niezależnie od kryteriów, jakimi kierują się najemcy oraz kupujący przy wyborze biura, warto zadać sobie pytanie o cenę tego typu powierzchni. Czy rosnąca liczba powierzchni biurowych do wynajęcia oraz biur na sprzedaż sprawi, że ich ceny będą spadały? Według WGN, w województwie dolnośląskim średnia cena za metr kwadratowy powierzchni biurowych na sprzedaż wynosi 3724 złotych. W przypadku biur do wynajęcia jest to średnio 37 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o województwo mazowieckie, to ceny przedstawiają się następująco: średnia cena za metr kwadratowy w przypadku powierzchni biurowych na sprzedaż wynosi 5617 złotych, natomiast biura do wynajęcia kosztują średnio 59 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli natomiast interesowałoby nas biuro w województwie pomorskim, to biuro na sprzedaż kupimy za średnio 4411 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli chcielibyśmy wynająć biuro w tym regionie, to musimy liczyć się ze średnią ceną metra kwadratowego w kwocie 40 złotych.

Zdania na temat zwiększenia się liczby biur na polskim rynku nieruchomości a ich cenie są podzielone. Wielu analityków rynku uważa, że zwiększająca się liczna biur na sprzedaż oraz wynajem zmusi ich właścicieli do przyciągania klientów poprzez obniżenie ceny. Taki zabieg rzeczywiście może mieć miejsce, zwłaszcza w przypadku powierzchni biurowych, które zlokalizowane są w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Jeszcze inni specjaliści są zdania, że większa dostępność biur nie wpłynie w drastyczny sposób na ich cenę. Te bowiem lokale, które odznaczają się doskonałą lokalizacją (w ścisłym centrum miasta) albo są bardzo prestiżowe, z pewnością nie będą musiały walczyć o klientów obniżając ceny.  W gorszej sytuacji wydają się być według wielu analityków starsze lokale biurowe, które dodatkowo nie znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji. Ich właściciele rzeczywiście mogą odczuć wzrost konkurencji i będą przez to zmuszeni do obniżenia ceny. Aby temu zapobiec mogą oczywiście starać się zwiększyć atrakcyjność swoich lokali biurowych poprzez zwiększenie ich standardu wykończenia oraz podkreślenie atutów, na przykład większej dostępności miejsc parkingowych lub lepszego i szybszego dojazdu, niż w przypadku konieczności dostania się do zakorkowanego centrum miasta.


Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN