Rynek mieszkań na wynajem stanowi stale rozwijający się segment rynku nieruchomości. Corocznie liczba lokali mieszkalnych do wynajęcia wzrasta. Jest to doskonała wiadomość dla osób, które poszukują mieszkania do wynajęcia. Większa dostępność mieszkań do wynajęcia daje większą możliwość dostosowania najbardziej odpowiedniej ceny, standardu oraz lokalizacji mieszkania do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Wciąż największą popularnością cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. W przypadku tych drugich znacznie częściej decydujemy się na wynajęcie mieszkania rozkładowego, które zapewni większą prywatność w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania wspólnie ze znajomym, z którym nie planujemy dzielić swojej prywatnej przestrzeni. Dwupokojowe mieszkania nierozkładowe cieszą się głównie zainteresowaniem par, dla których nie stanowi to tak dużej niedogodności. Ceny takich mieszkań, w porównaniu do rozkładowych, są również zazwyczaj nieco niższe, a to z pewnością jedno z ważniejszych kryteriów, którymi młodzi Polacy kierują się przy wyborze mieszkania do wynajęcia.

Lokalizacja mieszkania również stanowi ważną kwestię. Studenci zdecydowanie częściej decydują się na wynajem mieszkania, które zapewnia im szybki oraz swobodny dojazd do uczelni oraz centrum miasta. Osoby pracujące również przywiązują dużą uwagę do tego, czy lokalizacja mieszkania zapewni im sprawną komunikację m.in. z miejscem pracy.

Corocznie na rynku nieruchomości pojawia się coraz większa liczba mieszkań do wynajęcia. Odznaczają się one różną powierzchnią, liczbą pomieszczeń, standardem wykończenia, lokalizacją i dodatkowymi udogodnieniami, jak na przykład duża ilość miejsc parkingowych, komórka lokatorska, czy obecność windy w budynku. Tak duża różnorodność sprawia, że osoby najmujące mieszkanie mogą wybrać takie, które w największym zakresie spełnia ich oczekiwania i odpowiada ich możliwościom finansowym.

Jak wygląda to od strony wynajmujących? Czy właściciele tych mieszkań muszą ze sobą rywalizować poprzez obniżanie ceny wynajmu? Wydawać by się mogło, że jest to oczywiste. Aby wyróżnić swoją ofertę spośród innych, najłatwiej jest obniżyć cenę wynajmu mieszkania. Idąc tym tokiem moglibyśmy postawić tezę, że w bieżącym, 2015 roku koszt wynajęcia mieszkania ulegnie pomniejszeniu. Tymczasem przegląd ofert dostępnych na rynku pokazuje, że jest to błędne przekonanie. Mieszkania do wynajęcia nie tylko nie wynajmiemy taniej, ale wręcz musimy nastawić się na większy koszt wynajmu. Stale rosnące ceny spowodowane są w dużej mierze wzrostem miesięcznych kosztów za media itp. Ponadto corocznie do wynajęcia oddawanych jest coraz więcej nowoczesnych mieszkań, co również zwiększa średnią rynkową. Wynajmujący starają się bowiem dostosowywać swoje mieszkania do najnowszych trendów oraz zwiększających się wymagań najemców. To z kolei pociąga za sobą wzrost ceny wynajęcia takiego mieszkania.

Jak więc widać, w pierwszej połowie 2015 roku możemy spodziewać się stabilnych cen a nawet nieznacznych wzrostów kosztów wynajęcia mieszkania. Być może w połowie roku, kiedy zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest stosunkowo niskie, możemy liczyć na obniżenie miesięcznych opłat. Jeśli zależy nam na tańszym wynajmie to pamiętajmy, aby nie odwlekać swojego wyboru na ostatni kwartał roku. Wówczas bowiem zainteresowanie tym segmentem nieruchomości znów wzrasta, kiedy to studenci rozpoczynający kolejny rok nauki zjeżdżają do miast i poszukują na ten okres mieszkania do wynajęcia.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN