Dwa dni temu otwartefundusze emerytalne przekazały do ZUS 153,15 mld zł, zmniejszając dług publiczny kraju o 9 proc. PKB. Transfer tych aktywów, to rezultat nowych przepisów dotyczących OFE, które mówią m.in., że 3 lutego br. OFE miały umorzyć 51,5 %  jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniufundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.
Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym mówi, że przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS miały zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. OFE nie będą mogły już inwestować w obligacje jak  i w inneinstrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.
Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny i rejestrował na prowadzonym przez ZUS subkoncie. ZUS będzie zajmował się wypłatą świadczeń emerytalnych. Po uzyskaniu wieku emerytalnego środki będące podstawą wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
Ustawa została podpisana prezydenta 27 grudnia ub. r., a w zeszły piątek skierowana do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.