Dotacje przeznaczone zostaną na finansowanie badań naukowych, szczególnie tych z perspektywą zastosowań komercyjnych, na budowę infrastruktury drogowej oraz kolejowej, wspieranie transportu ekologicznego (tj. kolejowego, komunikacji zbiorowej), wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, cyfryzację, umożliwienie dostępu do Internetu coraz większym grupom Polaków, rozwój e-administracji czy walkę z bezrobociem oraz wykluczeniem społecznym.
Głównie środki te mają być wydatkowane w programie "Infrastruktura i Środowisko", na który ma być przeznaczone ponad 27,5 miliarda euro. Na program "Inteligentny Rozwój", który jest następca programu "Innowacyjna Gospodarka” wydane zostanie ponad 8,6 miliarda euro. To środki, które mają trafić między innymi na badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje. Na program "Wiedza, Edukacja, Rozwój", który do tej pory był określany jako "Kapitał Ludzki" zostanie przeznaczone ponad 4,4 mld euro. Na realizację cyfryzacji Polski (budowa sieci dostępowych do Internetu, tworzenie usług e-administracji dla ludności) zostanie przeznaczone ponad 2,55 miliarda euro. Wsparcie Polski wschodniej pochłonie w latach 2014-2020 kwotę ponad 2,11 mld euro.
Dla regionów mniej rozwiniętych poziom dofinansowania unijnego będzie wynosił 85 procent, a dla Mazowsza (region ten poza Warszawą i aglomeracją stołeczną jest dość ubogi) 80 proc.