Z dniem 11 września 2015 roku w życie ma wejść ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 24 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U. z 2015 r. poz. 774), która umożliwi gminom pobieranie opłat reklamowych od właścicieli nieruchomości. Będzie to dotyczyło tych osób, które na terenie swojej nieruchomości mają umieszczone tablice reklamowe. Opłatą zostaną obciążeni także właściciele nieruchomości, którzy na terenie swojej posesji mają mieszczone urządzenia reklamowe.
Opłata reklamowa będzie składała się z dwóch części. Pierwszą będzie część stała, której maksymalna wysokość będzie wynosiła 2,50 złotych za dzień. Drugą część opłaty będzie stanowiła część zmienna, której wysokość nie będzie mogła być wyższa, niż 0,20 złotych dziennie od 1 metra kwadratowego powierzchni tablicy albo urządzenia reklamowego.
Czy jednak wszyscy właściciele nieruchomości zostaną obciążeni przez swoje gminy takimi opłatami? Otóż opłata reklamowa może zostać pobrana wyłącznie na obszarach, gdzie obowiązują zasady oraz warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic oraz urządzeń reklamowych, a także ogrodzeń. Szczegółowo określono, od kogo gmina będzie mogła pobrać nową opłatę.
Przede wszystkim opłata będzie mogła zostać pobrana od właścicieli nieruchomości albo innych obiektów budowlanych, z wykluczeniem nieruchomości gruntowych, które oddane są w użytkowanie wieczyste. Nowa opłata obejmie też użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych a także osoby, które posiadają samoistne nieruchomości albo obiekty budowlane. Ponadto gmina może także obciążyć opłata reklamową właścicieli nieruchomości albo innych obiektów budowlanych, które stanowią własność Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Warunkiem jest brak tytułu prawnego oraz potwierdzenie tego faktu z umowy zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości, Agencją Nieruchomości Rolnych, albo z innego tytułu prawnego.
Kogo natomiast opłata nie będzie dotyczyć? Opłata reklamowa nie zostanie pobrana w sytuacji, kiedy reklamy nie są widoczne z przestrzeni dostępnej publicznie. Opłacie nie będą podlegały również tablice oraz urządzenia reklamowe stanowiące szyld, jeśli rzecz jasna jest on w pełni zgodny z zasadami oraz warunkami sytuowania obiektów małej architektury. W sytuacji, kiedy istnienie tablicy albo urządzenia reklamowego wynika z obowiązku narzuconego przez przepisy prawa, opłata reklamowa także nie zostanie przez gminę naliczona. Na koniec, od opłaty będą wolne te tablice oraz urządzenia reklamowe, które służą upamiętnieniu osoby, wydarzenia lub też instytucji, lub które mają charakter religijny, który związany jest z działalnością kościołów, lub też innych związków wyznaniowych. Warunkiem jest, aby reklamy te usytuowane były w granicach terenów, które użytkowane są przez te kościoły albo związki wyznaniowe jako miejsca działalności religijnej, a także cmentarzy.
Co bardzo istotne, nowe przepisy mają zapobiegać podwójnemu opodatkowaniu reklam. Wszystko z tego względu, że kwotę zapłaconego podatku od nieruchomości od tablicy reklamowe albo urządzenia reklamowego, będzie zaliczało się na poczet opłaty reklamowej, która należna jest za tę tablicę albo urządzenie reklamowe. Równie ważne jest to, że na mocy uchwały rada gminy będzie miała możliwość różnicowania wysokości stawek za opłaty reklamowe, przy uwzględnieniu lokalizacji a także wielkości tablicy albo urządzenia reklamowego.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN