Najtrudniejsze decyzje, które musi podjąć każdy kupujący mieszkanie, to kwestie wyboru kredytu hipotecznego, okres kredytowania, waluta kredytu oraz czy powinniśmy mieć wkład własny czy też nie. Jak zatem podjąć najmądrzejszy i najkorzystniejszy wybór?
Chociaż banki często udzielają kredytów hipotecznych bez konieczności wniesienia wkładu własnego, to jednak wiele osób decyduje się na opcję drugą, z wkładem własnym. Dlaczego? Kredyt z wkładem własnym jest niższy, a tym samym tańszy. Ponadto jeśli nie mamy wkładu własnego, jesteśmy zobowiązani go ubezpieczyć. Jest to dla kredytobiorcy oczywiście dodatkowe obciążenie. Czasem banki wymagają takiego ubezpieczenia za 3 do 5 lat z góry.
Mimo, że kredyt z wkładem własnym przynosi kredytobiorcy wiele korzyści tj. obniża ratę kredytu, podnosi wiarygodność wobec banku, to jednak są zwolennicy, którzy rezygnują z wkładu własnego. Jest to spowodowane przede wszystkim chęcią zatrzymania swoich oszczędności na koncie. Gdyż mogą się one przydać w przypadku nieoczekiwanych wydatków związanych z domem, mieszkaniem, czy innymi, losowymi kwestiami.
Jednak w związku ze zmianami w przepisach prawnych od przyszłego roku banki przestaną udzielać kredytów bez wkładu własnego. Obowiązkowy wkład własny będzie wynosił minimum 10 proc.