Ceny minut w sieciach komórkowych spadają. Okazuje się jednak, że za rozmowy u niektórych operatorów są dużo droższe, niż u innych. Oto, gdzie zapłacisz najwięcej.
Od 7 do 10 proc. – tyle średnio spadła cena minuty rozmowy w sieciach komórkowych Plus, Orange i T-Mobile w ubiegłym roku – wynika z szacunków DGP na podstawie wyników finansowych wszystkich operatorów. Posiadacze komórek zaoszczędzili, ale dla trzech największych sieci oznaczało to pogłębienie spadku przychodów. Zyskiwał jedynie Play, który przyciągał klientów od większych konkurentów o połowę niższą stawką. Erozja cen jest normalna. Minuta tanieje, ale zachęca to klientów do wydzwaniania większej liczby minut – tłumaczy Wojciech Pytel, wiceprezes Polkomtelu, operatora sieci Plus.I faktycznie klienci Plusa rozmawiali przez komórki średnio 162,5 minuty miesięcznie. Tak samo rozmowni byli użytkownicy sieci Orange. Klienci taniego Playa rozmawiali miesięcznie blisko cztery godziny, o połowę dłużej niż ci z T-Mobile.
Ile faktycznie kosztowała w minionym roku minuta rozmowy? W Plusie za minutę klient płaci 18 gr, w Orange – 20 gr. Najdrożej wychodzi w T-Mobile, w którym cena kształtuje się na poziomie 24 gr. W Playu z kolei cena minuty kurczy się do 9 gr. Takie są szacunki stawek na podstawie deklaracji, jaka część przychodów poszczególnych firm pochodzi z usług głosowych. Niska cena minuty w Playu wynika głównie z tego, że operator ten – praktycznie jako jedyny na taką skalę – dodaje bezpłatne połączenia wewnątrzsieciowe do prawie każdej oferty, także prepaid – tłumaczy Witold Tomaszewski, ekspert telekomunikacyjny serwisu Telepolis.pl. Z kolei wyższa stawka połączeń u największych operatorów to efekt tego, że choć mają pakiety tańszych połączeń, są one dobrze schowane i upominają się o nie tylko najbardziej obeznani z rynkiem klienci. Tacy klienci dużych sieci potrafią też osiągnąć poziom cenowy podobny do klientów w Playu – tłumaczy Tomaszewski. W tym roku połączenia jeszcze potanieją, co będzie efektem działań regulatora rynku – Urzędu Komunikacji Elektronicznej – obniżającego stawki hurtowe, które płacą sobie nawzajem operatorzy. Sieci obniżają właśnie do 29 gr sięgające w niektórych ofertach nawet 75 gr ceny za minutę rozmowy do Playa.