Właściciel Nordea Bank Polska - skandynawska grupa Nordea Bank Sweden AB - zatrudniła amerykański Bank of America/Merrill Lynch, by pomógł jej w znalezieniu zainteresowanego polską spółką.

Jak wynika z prasowych doniesień, bankierzy wysłali już zaproszenia do transakcji potencjalnie zainteresowanym podmiotom. Na liście miały się znaleźć m.in. Bank Pekao, BNP Paribas oraz PKO BP. Ten ostatni do pomocy w przeprowadzaniu transakcji wynajął już nawet brytyjski bank Barclays.

Aktywa Nordea Bank Polska wynosiły w końcu ub.r. 33,3 mld zł. Nordea jeszcze niedawno szybko się rozwijała. Udział tego banku w rynku kredytów, który w 2000 r. nie przekraczał 0,2 proc., a w 2003 r. – po przejęciu LG Petro Banku – wynosił niespełna 1,5 proc., w 2011 r. sięgał 3,1 proc. To w głównej mierze efekt nacisku na sprzedaż kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich - Nordea była jednym z ostatnich banków, który wycofał je z oferty.

Pod koniec 2011 r. szwedzki właściciel zdecydował jednak o zmianie strategii swojej polskiej filii. Zrezygnował z ekspansji kredytowej. Zamiast tego postawił na bankowość relacyjną. Liczbę placówek ograniczono o niemal jedną trzecią, do 139, co wiązało się ze zwolnieniem 14 proc. zatrudnionych (w końcu 2012 r. NoBP miał 2 tys. pracowników). Koszty restrukturyzacji były jednym z powodów spadku zysku z prawie 300 mln zł w 2011 r. do 151 mln zł w 2012 r.