Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 9,7 mln zł. Jak poinformował Jacek Niedźwiecki ze starostwa w Olsztynie, mimo licznych zapytań ze strony potencjalnych nabywców, nikt nie wpłacił wymaganego wadium.
Dodał, że zarząd powiatu postanowił ogłosić kolejny przetarg na sprzedaż tej nieruchomości, który ma zostać rozstrzygnięty w marcu 2013 r. W ciągu miesiąca starostwo ustali nową cenę wywoławczą za półwysep.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mają być przeznaczone m.in. na budowę sal sportowych przy szkołach w Biskupcu i Dobrym Mieście. Samorząd przejął nieruchomość o powierzchni 15,8 ha w połowie tego roku. Wcześniej półwysep z ośrodkiem wypoczynkowym "Kormoran" pozostawał w zarządzie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ministerstwo skarbu od 2010 r. wystawiało obiekt w przetargach. Po kilku nieudanych próbach sprzedaży tzw. trwały zarząd nad ośrodkiem został wygaszony. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski w imieniu skarbu państwa przekazał nieruchomość w formie darowizny powiatowi olsztyńskiemu.
Na półwyspie znajduje się ośrodek wypoczynkowy z budynkiem hotelowym o 16 pokojach i dwoma domkami jednorodzinnymi, stajnią na pięć koni, wozownią i zabudowaniami gospodarczymi. W ośrodku jest niewielki basen i kuchnia z częścią restauracyjną. Ośrodek Kormoran był częścią słynnego w PRL-u "imperium łańskiego", w którym wypoczywali ówcześni dygnitarze. W łańskich lasach polowali m.in. Bolesław Bierut, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew czy jugosłowiański przywódca Josip Broz Tito. Olsztyńskie starostwo powiatowe sprzedało wcześniej dwa inne ośrodki rządowe - "Cyrankę" za 5 mln zł oraz "Kormorana" w Mierkach za 12,2 mln. Uzyskane pieniądze przeznaczono m.in. na digitalizację zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu oraz remonty lokalnych dróg.