finanse2012.12.06
Podatek katastralny w Irlandii
Od lipca 2013 r. w Irlandii wejdzie w życie podatek od rynkowej wartości nieruchomości (katastralny) - ogłosił w parlamencie minister finansów Michael Noonan przy okazji prezentacji przyszłorocznego budżetu.
Nieruchomość o wartości rynkowej do 1 mln euro będzie opodatkowana według stawki 0,18 proc., zaś powyżej 1 mln według stawki 0,25 proc. Począwszy od 2015 r. władze lokalne będą mogły modyfikować ogólnokrajową stawkę o +/-15 proc. tak, by korespondowała z ich finansowymi potrzebami.
Do końca 2016 r. zwolnieni z podatku (Local Property Tax) będą nabywcy nieruchomości, jeśli kupią ją w 2013 r., a dotychczas jej nie posiadali, a także ci, którzy kupią mieszkanie lub dom nowo wybudowany lub mieszkają w nieruchomości niewykończonej. Rynkową wartość domu i mieszkania, od której zależy wysokość podatku katastralnego, właściciele będą wyceniali sami na podstawie oficjalnych wytycznych. Będą mogli też skorzystać z fachowej pomocy. Noonan poinformował też o podwyżce o 10 proc. akcyzy od pinty (568 ml) piwa i cydru, standardowej miarki alkoholu wysokoprocentowego oraz paczki 20 sztuk papierosów. Akcyza od standardowej butelki wina (0,75 litra) wzrośnie o 1 euro. Opłaty za studia w latach 2013-15 zdrożeją każdego roku o 250 euro. Zmienią sie zasady rozliczania świadczeń medycznych. Wzrosną opłaty za realizację lekarskich recept. Od lipca 2013 r. opodatkowane będą świadczenia z tytułu macierzyństwa. Małe i średnie firmy uznane za ostoję gospodarki otrzymają pomoc w większym zakresie, podobnie jak i przemysł filmowy. Budżet na najbliższy rok jest szóstym z kolei budżetem recesyjnym. Według Noonana irlandzka gospodarka rośnie, ale wciąż ma przed sobą długą drogę. Minister zapewnił, że rząd wywiąże się z warunków nałożonych na Irlandię przez UE i MFW, które zaakceptowała w 2010 r., zwracając się o finansową pomoc. Według prognoz przedstawionych przez Noonana, tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 8,2 proc. PKB, a do 2015 r. obniży się do 2,9 proc. PKB. Prognozy deficytu oparte są na założeniu, że PKB za 2013 r. wzrośnie o 1,5 proc., zaś w 2015 r. o 2,9 proc. Program UE-MFW dla Irlandii upływa w 2013 r. Obecny budżet ma utorować Irlandii drogę do powrotu na rynki kapitałowe w najbliższym roku.
Inne artykuły z kategorii finanse
Platforma edukacyjna Kapitalni.org przeprowadziła badanie nt wiedzy Polaków o ich finansach.
Czytaj więcej
Jak wynika z raportu, który przygotował NBP, popyt na kredyty mieszkaniowe coraz bardziej spada.
Czytaj więcej
Już niebawem znów zwiększy się minimalny wkład własny potrzebny do zakupu własnego mieszkania a z kredytem hipotecznym. Osoby, które chciałyby kupić mieszkanie z 15.procentowym wkładem własnym, powinny się zatem pośpieszyć.
Czytaj więcej
Polaków coraz częściej stać na zakup dużego mieszkania z rynku pierwotnego.
Czytaj więcej
W warszawskim projekcie Studio Centrum firmy Ochnik Development ponad 70 proc. mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych.
Czytaj więcej
Mieszkania w stolicy należą do jednych z najdroższych w kraju. Ile trzeba zapłacić za 3 pokoje w Warszawie?
Czytaj więcej
Ujednolicony podatek wzbudza wiele emocji. Możliwość jego wprowadzenia spotkała się z różnymi emocjami. Jak zwykle, nie brakuje zwolenników i przeciwników. Najostrzejsze głosy będące przeciw tej daninie zarzucają jej, że wpłynie negatywnie na polski budżet. Czy rzeczywiście podatek ten może wejść w życie?
Czytaj więcej
Program „Rodzina 500 +” to rządowy program, który funkcjonuje od niedawna w Polsce. Jego głównym założeniem jest finansowe wsparcie rodzin. Dodatkowe 500 złotych trafia obecnie do portfeli wielu polskich rodzin. Szybko podłapały to banki, tworząc nowe produkty finansowe. Przyszedł również czas na rynek nieruchomości.
Czytaj więcej
W dniu 21 października 2016 roku posłowie zaakceptowali ustawę dotyczącą zakładania bezpłatnego tzw. podstawowego rachunku płatnicznego.
Czytaj więcej
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się stałym zainteresowaniem kupujących. O tym, że mieszkaniówka ma się całkiem dobrze, nie trzeba chyba wspominać. Faktem jest jednak, że zdecydowanie rośnie zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego.
Czytaj więcej
więcej