Po wielu latach niepowodzeń Rosja i Korea Płn. porozumiały się w sprawie długu sięgającego czasów ZSRR na sumę 11 mld dolarów. Ugoda w sprawie długu nie oznacza zmiany pro-zachodniej reorientacji Rosji, lecz wynika z dążenia do zwiększenia wpływów w regionie Dalekiego Wschodu.

Analitycy zaznaczyli, że wkład Rosji w handel państw kluczowego regionu Pacyfiku wynosi niespełna 1 proc., ale Moskwa ma o wiele większe możliwości wywierania wpływu dzięki temu, że jest eksporterem energii.

Rosja jest drugim największym producentem gazu w świecie i największym producentem ropy. W planach ma budowę rurociągów przesyłających ropę do Chin i chińskiego wybrzeża Pacyfiku. Ma też terminal eksportujący skroplony gaz na Sachalinie i plany budowy drugiego we Władywostoku z udziałem Japończyków.

Rosja interesuje się także dostawami gazu ziemnego do państw Dalekiego Wschodu gazociągami, ponieważ w ten sposób jej gaz będzie bardziej konkurencyjny niż gaz dostarczany drogą morską z Bliskiego Wschodu, a wkrótce także z Australii i USA.