Większość europejskich giełd notuje dzisiaj rano zwyżki. Pozytywnie wciąż działa ogłoszony wczoraj projekt budżetu Hiszpanii na przyszły rok - 2013, który zakłada cięcie wydatków, oraz plan nowych reform.
Dzięki niemu większość europejskich giełd zakończyła czwartek na plusach. Pozytywnie dla wielu giełd rozpoczęły się także piątkowe notowania. Na tym tle wyróżnia się między innymi giełda w Hiszpanii – IBEX35, która zyskała rano 0,8 proc. Niemiecki DAX rośnie 0,5 proc., oraz brytyjski FTSE250 0,3 proc. Dzień od wzrostów rozpoczęła także i Polska. WIG20 i WIG na otwarciu sesji zyskiwały po 0,1 proc. Wraz z upływam czasu początkowe zwyżki stopniały, a WIG20 znalazł się nawet na niewielkim minusie. Była to jednak bardzo krótkotrwała zadyszka, gdyż oba indeksy szybko wróciły do wzrostów zbliżonych do tych z początku sesji. Spośród spółek z indeksu WIG20 najsłabiej radzi sobie niestety Bogdanka. Jej akcje staniały rano o 2,2 procent. Rynek negatywnie ocenił także nieoczekiwaną informację o odwołaniu ze stanowiska prezesa Mirosława Tarasa. Przyczyny odwołania nie są znane. Analitycy spodziewali się negatywnej reakcji na tę informację w związku z tym, że szef Bogdanki był dobrze oceniany przez rynek. Najmocniej, o aż o 1,8 proc. drożeją akcje Boryszewa.
Mieszane sygnały przypłynęły w nocy z Japonii. Stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu okazała się co prawda o 0,1 pkt proc. niższa od prognoz (wyniosła 4,2 procent wobec 4,3 procent miesiąc wcześniej), a wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się rok do roku o 1,8 proc., wobec oczekiwanych 1,1 proc. Pozytywnie zaskoczyła też sprzedaż detaliczna, która wzrosła w porównaniu z sierpniem 2011 r. o 1,8 proc., mimo że analitycy spodziewali się spadku o 0,3 proc