Długoterminowy rating Europejskiego Funduszy Stabilizacji Finansowej został obniżony przez Agencję ratingową Standard&Poor's z najwyższego poziomu AAA do AA+.
Przyczyną do obniżenia ratingu i było obniżenie przed trzema dniami ratingów Francji i Austrii, które są najważniejszymi gwarantami funduszu. Natomiast Agencja  S&P zapewniła, że będzie mogła przywrócić najwyższy rating AAA dla funduszu, gdy otrzyma on odpowiednie gwarancje.
Jeszcze w zeszłym tygodniu Standard&Poor's obniżył ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii, które straciły najwyższą notę AAA. Spodziewano się, że zgodnie z zapowiedzią w konsekwencji nastąpi obniżenie ratingu EFSF.
Eksperci obawiali się, że pociągnie to za sobą również obcięcie ratingu EFSF - 6 grudnia S&P ostrzegała, że obniżenie ratingu któregokolwiek z głównych gwarantów funduszu będzie miało konsekwencje w postaci cięcia oceny wiarygodności kredytowej także EFSF.
Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, który ma latem zastąpić EFSF będzie mniej uzależniony od ratingów poszczególnych krajów. Moc pożyczkowa mechanizmu ma wynieść 500 mld euro.