Giełda Papierów Wartościowych była pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów zarówno w III kw. 2011 roku - łącznie na regulowanym oraz alternatywnym rynku akcji.

Warszawa zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby debiutów z 7 IPO odnotowanymi na rynku głównym i rekordowymi 54 debiutami na rynku NewConnect. Tym samym, co drugie IPO w Europie w minionym kwartale miało miejsce na GPW.

Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro, głównie za sprawą oferty prywatyzacyjnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która była trzecim największym IPO w Europie.

GPW była niekwestionowanym liderem pod względem liczby debiutów dzięki rekordowej aktywności na NewConnect. W minionym kwartale już po raz trzeci z rzędu padł rekord liczby debiutów rynku NewConnect – na alternatywnym parkiecie odnotowano aż 54 IPO. Ich łączna wartość wyniosła jednak zaledwie 40 mln euro.

Kolejne miejsca pod względem liczby IPO w Europie zajęły Grupa London Stock Exchange (LSE) z 29 ofertami i NYSE Euronext z 8. Pod względem wartości ofert w III kw. 2011 r. warszawska giełda była na drugim miejscu w Europie (1464 mln euro), za hiszpańską BME (6078 mln euro), a przed LSE (1169 mln euro), podano również.

Źródło: ISB