Inwestujący w Polsce kupują w tym roku warszawskie biurowce. Do tej pory wydali na te obiekty ok. 0,5 mld euro

Spółki zainteresowane stołecznymi budynkami biurowymi wykładają znacznie większe kwoty niż rok temu. Jak szacują analitycy CB Richard Ellis, podczas gdy w ubiegłym roku średnia stawka transakcyjna za biurowiec wyniosła 37 mln euro, w tym roku osiągnęła poziom 62 mln euro.

W I połowie 2011 r. wartość wszystkich zamkniętych transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,4 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku była to suma prawie trzy razy mniejsza – zaledwie 0,53 mld, osiągając w całym 2010 r. poziom 1,8 mld euro.

– W tym roku wartość wszystkich inwestycji w Polsce może osiągnąć 3 mld euro – prognozuje Przemysław Felicki z działu rynków kapitałowych w CB Richard Ellis.

Dotychczas tegoroczne największe umowy dotyczyły sprzedaży trzech centrów handlowych: Magnolia Park we Wrocławiu (223 mln euro), Promenada w Warszawie (171 mln euro) i 50 proc. aktywów Galerii Mokotów w Warszawie (138 mln euro). W sumie jednak wydano więcej na rynku biurowym (ok. 500 mln euro) niż handlowym (ok. 300 mln euro).


Obecnie na polskim rynku inwestycyjnym dominują głównie fundusze z Niemiec i Austrii. Natomiast obiektami handlowymi interesują się głównie podmioty z USA, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii.
(źródło: Rzeczpospolita)